| andreeahello a întrebat:

Bună
Aș vrea să știu ce ar fi bun pentru căderea părului. Am o cunoștiintă care are această problemă, îi cade foarte mult păr, zilnic, și medicul i-a recomandat un spray care nu a ajutat-o cu nimic. Știți vreun șampon, spray sau vreun medic bun prin București?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Probabil stresul, sau posibil vreo ciuperca. Sa viziteze neaparat un dermatolog. Unipexil 5 sau 2% pentru cadere si crestere, mycoster sau kerium DS pentru ciuperca.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Posibil sa fie un deficit de zinc: http://www.i-medic.ro/diete/suplimente/zincul-si-caderea-parului
Eu am gasit ca asta poate fi o cauza dintr-o sursa americana; si eu pierdeam foarte mult par in special la spalat dar si la periatul zilnic si am facut tratamentul prescris de ei: 2x50 mg in primele 2 saptamani apoi 1/zi inca vreo 2 luni. Mi-am cumparat Zinc de la Jamieson 100 pastile de 50 mg si rezultatele s-au vazut. Acum mai am cateva pastile si termin cura si clar pierd mult mai putin par decat inainte.
Dupa o perioada de pauza se recomanda o doza de 10 mg/zi, majoritatea suplimentelor au 10 mg.

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Trebuie tratată și cauza. Uneori cel mai bun șampon nu poate face mai nimic, datorită deficiențelor: minerale + calciu.