| Anonim240 a întrebat:

Bună! Astăzi toată ziua am avut obrajii roșii, simțeam că îmi arde fața și tot corpul, deși nu aveam febră, și am avut o stare foarte mare de nervozitate. Chestiile astea pot surveni în urma anticoncepționalelor pe care le iau?(karissa). Mentionez ca inainte de karisaa am folosit yasmin. Dacă nu, din ce cauză poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca pot fi efecte adeverse ale anticonceptionalelor, de nervozitate, irascibilitate, lipsa apetit sexual, dezechilibru hormonal, posibil ingrasare sau slabire, posibil cresterea parului pe fata, posibil inflamarea nodulilor mamari, favorizand aparitia chisturilor ovariene, a fibroamelor uterine samd.

De ce nu folositi PREZERVATIVUL?
Prezeravtivul masculin sau feminin nu are efecte secundare, sunt extrem de usor de folosit, nu musca, nu doare si nu strange pe nimeni de organe, nu declanseaza efecte hormonale severe si nu costa mai mult decat o guma de mestecat, adica 2-3 lei bucata.

| Anonim240 explică (pentru Violleta2022):

Am PCOS, mi le-a recomandat medicul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim240):

Eu ti-as recomanda schimbarea drastica a hranei, fiindca mancarea nesanatoasa este cea care ti-a provocat formarea de chisturi pe ovare.

| Mindfulness a răspuns:

Cred ca e efectul exploziilor solare, nimic grav.

| Staif a răspuns:

"simțeam că îmi arde fața și tot corpul"
Ti-ai masurat tensiunea? Cam asa se manifesta cand e crescuta ocazional.

| Anonim240 explică (pentru Staif):

Nu mi-am măsurat-o din păcate.

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns:

Nu mai lua anticoncepționale. Foloseşte un prezervativ că te protejează şi de boli cu transmitere sexuală.

| Anonim240 explică (pentru Civilizațiiextraterestresuperioare):

Am doar un partener, nu am ce boli să iau. Eu iau anticoncepționale ca tratament, nu contracepție. Pentru ca am ovare polichistice

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns (pentru Anonim240):

Şi eu am ovare polichistice şi nu iau tratament.