| Ofiintă a întrebat:

Buna,
ati mai suferit de anxietate?
Daca da, cum ati trecut peste?
Nu demult am aflat ca sufar de aceasta "boala" psihica.
Initial nu am stiut ce se intampla cu mine, am crezut ca incep sa innebunesc.Sunt in clasa a Xi-a si in curand urmeaza bacalaureatul, iar eu nu ma pot concentra pe invatat.
Nici in timpul orelor cat timp preda profesorul, dar cu atat mai mult este un chin sa ma concentrez acasa.
Nu vreau sa dau detalii in legatura cu ce simt pentru ca termenul "anxietate" dezvaluie simptomele.
Ideea este, cum as putea sa scap de aceasta stare psihica negativa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AbcAbvc a răspuns:

Mdaa... Ar fi multe aspecte de discutat! Si stiu ca tu nu asta astepti, dar cel mai bun sfat ti-l poate da un specialist. Fiind minor nu poti sa vizitezi unul fara parintii tai, asa ca ori mergi la consilierul unitatii de invatamant la care studiezi, ori incerci sa discuti cu parintii tai, nu-i nicio rusine, ori cauti pe net, pe un forum etc. un sfat specializat. Depinde... solutii sunt multe fii creativ, analizeaza-te tu singur...si asta e o solutie, la mine functioneaza!

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Justaghost a răspuns:

Cred ca ar trebui sa consulti un specialist si sa nu te ingrijorezi. Poti trece peste cu ajutor.

| AbcAbvc a răspuns:

Bafta!