| anonim_4396 a întrebat:

Aveam o miopie de -3, 25, iar in urma unui control oftalmologic mi s-au stabilit niste dioptrii de -3, 50.Problema este ca acum cu noile lentile ma dor ochii si capul, simt ca sunt prea tari. Oare mi s-au prescris niste dioptrii mai mari decat necesar? Ce e de facut in acest caz? O zi placuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Mie imi ia cam o saptamana pana ma acomodez cu ochelari noi, asa ca mai acorda-ti timp.

| Arthur a răspuns:

Există două variante : prescripţie greşită ( puţin probabil ) sau montare defectuoasă a lentilelor.
Repetă controlul şi dacă se confirmă varianta dioptriilor rămâne doar problema ochelarilor.

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Diferenta de dioptrii e foarte mica, practic nesesizabila, nemotivand in nici un caz simptomele.

Cel mai probabil nu ti-au fost bine montate lentilele (distanta focala, etc).

Mergi la un cabinet sa-ti verifice ochelarii daca corespund cu reteta.

| Pikaciuuu a răspuns:

Poate ca la incepu asa o sa fiehappy Incearca sa ii poti putinhappy Apoi ii dai jos si tot asa pana cand te obisnuiestihappy P.S Ai ochelari sau lentile de contact?

| 1AlexS a răspuns:

Eu zic sa consulti ceva de specialitate. Poate ca ti-a dat niste dioptri mai mici sau mari.Eu zic mai bine nu le mai purta ca iti stricha ochii de toot.