| NevastuicAaA a întrebat:

La primul consult oftalmologic s-a stabilit ca aveam -1 si -1, dar dupa aproximativ un an nu mai vedeam perfect asa ca m-am decis sa fac inca un consult oftalmologic complet.S-a stabilit ca aveam -1, 5 la stangul si -1, 75 la dreptul.Cu noile lentile nu ma mai simt bine.Parca le simt prea puternice.Am decis ca in vara sa fac un alt consult oftalmologic in Germania.Este posibil ca pana atunci sa mi se agraveze dioptria pentru ca port dioptrii putin mai mari decat trebuie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ItalianoVero a răspuns:

Daca diferenta nu este mare, nu va fi o problema semnificativa.Doctorii din Germania, avand aparatura de ultima generatie, teoretic ar trebui sa puna diagnosticul bun happy adica...cat + sau cat - ai big grin Acu, poate sa fie altceva.Adica,eu,personal,port ochelari cam de 9 ani,si de fiecare data cand faceam control, imi crestea dioptria, si e normal sa te doara putin capul, sa le simti mai puternicehappy E foarte normal, dar dupa 1 saptamana, maxim maxim 2, depinde de creier, o sa te obisnuiesti, si vederea o sa se adapteze happy

| NevastuicAaA explică (pentru ItalianoVero):

Am mai mult de 3 saptamani de cand am lentilele noi si dupa o perioada de 1-2 ore in care nu ii port(joc fotbal) cand ii pui inapoi simt un discomfort.
Am uitat sa precizez ca primele lentile erau de sticla de la HOYA iar acum am lentile de plastic de la ZEISS.