| Albert1221 a întrebat:

Buna. Aveți idee de ce atunci când casc sau respir mai adânc simt niște "furnicături" in mâini, in special noaptea sau când sunt foarte obosit? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte normal asta, toti simtim la fel, fiindca noaptea cand adormim nu ne mai miscam si atuni ne amortesc usor degetele, mainile si picioarele.
Din atata lucru nu se sperie nimeni, ca-i nromal si nesemnificativ.

| Violleta2022 a răspuns:

Atacurile d epanica sunt produse de mintea noastra, care inventeaza anumite simptome si induce frica.
Totul este in capusorul nostru si daca iti folosesti creierul sa gandesti, atunci poti realiza ca nu ai de ce sa-ti induci singur un atac de panica, odata ce esti un copil sanatos si normal.

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand practicarea unui sport de echipa (baschet, handbal, volei, inot, tenis), care iti stabilizeaza creierul si iti elimina frica, totodata imbunatatindu-ti sistemul circulator.

| Albert1221 explică (pentru Violleta2022):

Cei de la spital mi au dat niște medicamente pentru lipsa de calciu acum un an, însă nu cred ca are vreo legătura sa dureze atâta timp. Mi au luat analize de sânge

| Violleta2022 a răspuns (pentru Albert1221):

Calciul este recomandat tuturor copiilor in crestere si nu are nici o legatura in furicaturile tale din maini, care sunt prezente la toate lumea cand nu folosim mainile, in special cand dormim, sau in cazul sedentarilor, care nu fac munca fizica sau sport, mai deloc, in timpul zilei.

| anonimg a răspuns:

Din cauza dormitului târziu apar multe probleme de sănătate pe care nici specialiștii nu le mai pot cunoaște.
Căscatul este reacția naturală a unui organism lipsit de odihnă. Corpul are nevoie de odihna la timp (adică devreme) dar și suficientă (7-8h).
Doar așa îți vei reveni.

| LPCTSTR a răspuns:

De obicei furnicaturile indica ceva problema neurologica, poate cand respiri atingi cumva un nerv, acum depinde totul de situatia ta medicala, interventii, tratamente tra la la. Daca ajunge sa devina o problema e cazul sa consulti medicul de familie ca sa te trimita mai departe unde e necesar.

| Albert1221 explică (pentru LPCTSTR):

Pățesc acest lucru cam de un an, dar nu mereu. A început de când am avut o perioada mai nasoala, atacuri de panica, aproape depresie, m-am speriat foarte rău de niște chestii și credeam ca o sa mor și câteva zile nici n am putut sa mănânc, am stat doar închis in casa. E posibil ca de la stres sa apăra anumite afecțiuni?