| Maria46854213 a întrebat:

Azi dimineata m.am trezit cu o pata de sange pe chilot si am crezut ca e menstruatia.Mi.am pus absorbant si pana la ora asta de abia a mai curs.Am auzit ca este si intre menstruatii o sangerare.Credeti ca despre asta e vorba? Nu am mentruatie regulata. Daca se poate sa imi raspunda si Abh si >Brigaela.Multumesc!big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerarile intre menstruatii nu sunt normale. Se intampla uneori sa apara o mica sangerare (doua picaturi) la ovulatie, adica la mijlocul distantei dintre doua menstruatii, dar nu e normal sa se intample des.
Oricum, nu ne-ai spus cati ani ai si nici care a fost prima zi a ultimei menstruatii. Revino cu aceste detalii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ca este o menstruatie, ar cam fi timpul. Vei vedea maine daca sangerarea continua. Sper sa vada si Abh intrebarea, parerea ei este foarte utila si m-ar interesa si pe mine.

Abh
| Abh a răspuns:

In majoritatea cazurilor, la pubere, dupa prima menstra sau dupa cîteva menstre repetate normal apar anomalii ale ritmicitatii ciclurilor, duratei menstrelor si cantitatii lor. La aceasta se adauga o serie de alte tulburari legate de ciclu : dureri pelvine( de burta), sani turgescenti( mariti de volum si durerosi). Ritmicitatea ciclurilor este complet dereglata: rar cicluri normale de 4 saptamâni, alternand cu cicluri scurte de 2—3 saptamani sau cu cicluri lungi de 5—6 saptamani dar putand depasi 1 pana la 3 luni.
Concluzia este ca, daca nu a continuat sangerarea inceputa ieri, se pare ca organismul tau a mimat o menstruatie.Eu te sfatuiesc sa faci un consult ginecologic ( ecografie ) si apoi unul endocrinologic, pentru analize si tratament. Multa sanatate!

| Artemisia a răspuns:

Se poate sa fi venit ciclul mai repede.
Eu una nu am ciclul regulat.
Cateodata imi vine dupa doua luni.
Foarte naspa.
Dar nu ii nimic de speriat.
Daca vrei fa o vizita la ginecoloc.

| brigitta333 a răspuns:

Draga, fa-ti un test de sarcina.doar daca ai facut stii tu ce cu iubitul.
da s-ar putea sa fie si menstruatia.

| Maria46854213 explică:

Prima zi a ultimei menstruatii a fost in 11 august[atunci am avut prima menstruatie]si am 14 ani.

| saddasdasdad a răspuns:

Esti insarcinata o sa ai mostenitori. felicitari

| ღlexxyღ a răspuns:

Cred ca este bine totusi sa consulti un medic avand in vedere ca nu ai menstruatia regulatawinking