| (¯`·._) Íñ†rèbârï grèšï†è (¯`·._) a întrebat:

Azi, pe la 15:30 dupa o discutie cu mama cum ca ar vrea sa ne mutam inapoi la tata, dupa ce am plecat acum jumatate de ani si am indurat atatea, plus toate starile mele din ultima vreme, am vrut sa dau un semnal de alarma pentru toti cei dragi si am luat 9 pastile, ce pastile am gasit pe acolo, Metroprolol parca.Pana acum nu am avut stari foarte grave, doar ca ma simt obosita si imi vajaie capul. Ce sa fac? De vomitat, nu pot. App:nu am mancat nimic azi.Sa sun la 112?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

● In caz ca te simti tot mai rau iti zic sa suni macar sa iti faca o injectie.

● Supradozaj

În caz de supradozaj pot să apară: bradicardie, bronhospasm, scădere marcată a tensiunii arteriale şi insuficienţă cardiacă, bloc atrioventricular, şoc cardiogen, stop cardiac, comă, greaţă, vărsături, cianoză, hipoglicemie şi, ocazional, hiperkaliemie. Primele manifestări apar, de obicei, în 20 minute până la 2 ore de la ingerarea medicamentului. Dacă apare bradicardie şi hipotensiune severă se vor administra:

● atropină 1-2 mg intravenos;

● glucagon 1 mg, care se poate repeta la nevoie.

Dacă este necesar, se va administra izoprenalină, 25 µg, injectată lent intravenos sau dobutamină 2, 5-10 μg/kg/min în perfuzie intravenoasa.

● Glucagon este la farmacie poti sa intrebi.

● Sau intrebi de Cărbune Medicinal Activat Cărbunele activat a devenit tratamentul de preferinţă în medicină pentru tratarea intoxicațiilor sau supradozelor după ingestia orală.

● Laptele ajuta si el la curatarea organismului in caz de supradoze.

9 răspunsuri:
| Safire17 a răspuns:

Trebuie neaparat sa faci cumva sa ii produci greaa si sa vomiti. Daca chiar nu poti, trebuie sa suni neaparat la 112.
Cat despre metoprolol, poti citi aici: http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/metoprolol-50-comprimate_8073

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Nu îmi este clar, ce vârstă ai, dar faci prostii, cu carul.
Trebuie să bei multă apă, cam 1-2 litrii și să vomiți, băgând 2 degete în gură, ca să îți speli stomacul de pastilele alea.
Poți să suni și la 112 și să le zici că ești un copil prost, care a luat aiurea, cu pumnul, niște medicamente.
Nu am habar ce sfaturi vei primii, de la medicul de gardă, de la 112.
Dar cred că tot, te va sfătui, să vomiți, acele pastile.
Metroprolol, este ceva care este pentru hipertensiune arterială și poți să și mori dacă îl iei aurea și în cantități mari.

Am aproape 17 ani..si..nu e cea mai stalucita perioada din viata mea. Dar, da..sunt proasta, insa asta sunt.Asta a fost un moment cand am cedat.sad

Eu am crezut inițial, că este un copil, care se ține de glume, și inventează o situație eventual posibilă, și m-am făcut că îl cred.
Suna și la 112 că este totuși un medicament periculos pentru persoanele sănătoase, și nu mai fă prostii de astea.
Viața noastră este atât de nenorocită, că nici nu se mai simt afectați oamenii, de eventuale tentative de sinucidere, ale unor terțe persoane.

| Andreea_4752 a răspuns:

Eu zic sa suni la salvare nu e bine sa stai asa dupa ce ai luat atatea pastile deodata, nu trebuia sa faci asta.
Eu zic sa mergi la spital.

| thecakeisalie a răspuns:

Incearca sa vomiti si suna la 112.
/facepalm

| Laura1074 a răspuns:

Nu ai facut bine ca ai vrut sa dai u semnal de alarma celor dragi in acest mod deoarece numai tie iti face rau!

| nico99 a răspuns:

Poi... informeaza`te. si vezi ce pastile ai luat daca pot face rau. Si apoi Vb cu maicata si spune`i ca cine stie ce se poate intampla. apoi daca e cv grav poti suna la 112. Sunt de parere ca ar trebui sa afle si mama ta happy.