| anonim_4396 a întrebat:

Azi toata ziua m-am simtit rau,am avut o stare de agitatie,de voma,acum spre seara ma doare capul, in special in zona cefeei, imi zvacnesc tamplele si venele de la maini, am un nod in gat si nu mai pot respira constant si ma simt si ametita.
Sa fie ceva grav? Vreau sa precizez ca de cateva zile am avut niste probleme,suparari, pot spune si ma gandesc ca din aceasta cauza dar...imi este fricaa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu cred sa fie de la suparare, eu sunt nervos aproape 24/24 si nu am probleme de genul asta. Fa un test de sarcina si mergi la doctor.

| Lizzu a răspuns:

E posibil sa fi facut o infectie, ai mancat ceva care ti s-a parut stricat?
Esti alergica la ceva?

Daca nu trece, mergi la medicul de familie.

| tomthecat a răspuns:

E posibil să ai o infecţie acută (este imposibil să ştii care este agentul patogen fără să faci un set complet de analize). Ceea ce-mi spui seamănă cu o stare generală destul de mult alterată, eu zic să mergi la camera de gardă a Spitalului de Urgenţă, pregătită pentru internare. Să nu cumva să ai vreo peritonită (stare toxico-septică) datorată vreunei apendicite acute flegmonoase, gangrenoase sau chiar perforate. Mie nu-mi place deloc tabloul clinic pe care îl redai şi te rog să mergi urgent la spital pentru internare. Nu e de joacă dacă ai peritonită apendiculară, este vorba de o urgenţă chirurgicală majoră.

Dumnezeu să te ocrotească!

| alexalexaalexia a răspuns (pentru tomthecat):

De apendicita nu poate fi vorba, sunt deja operata.

| tomthecat a răspuns (pentru alexalexaalexia):

Să nu fie vreo infecţie acută intra-abdominală, chiar dacă nu este apendicită, totuşi mergi mâine dimineaţă la Camera de Gardă a Spitalului de Urgenţă Floreasca sau la Sp. Municipal, poate dânşii te vor interna două-trei zile pentru investigaţii clinice şi paraclinice.

Mai bine să mergi la spital şi să nu fie nimic grav, decât să stai acasă, să nu faci nimic, să nu acţionezi în niciun fel şi să fie Doamne fereşte, ceva grav...

| Woman2Womanro a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic. Te va ajuta sa scapi de problemele tale. Nu mai sta asa, pentru ca nu are sens sa te chinui. Nodul in gat e de la stres si frica. Starea de greata, durerile de cap, problemele de respiratie, toate pot indica panica, frica. Cel mai probabil nu e grav, insa du-te rapid la medic, pentru ca sunt sigura ca si tu vrei sa te simti mai bine happy Hai, curaj, o sa fie bine!