| anonim24248 a întrebat:

Buna! Ca incepatoare in sala ce suplimente a-ti recomanda sa iau pentru cresetere a masei musculare si tonifiere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alex272714 a răspuns:

Ca incepator in lumea fitness, sunt multe, multe de invatat. Crede-ma. Te sfatuiesc sa nu iei suplimente care "ard grasimea peste noapte" sau mai stiu eu ce, pentru ca sunt o teapa totala. Cele mai usoare lucruri pe care poti sa le faci este sa dormi minim 8 ore, ca sa iti refaci muschii, sa bei minim 2L de apa pe zi (nu apa fructata), sa mananci intre 1.6g-2.2g/kg de proteina (lapte, carne, oua, branza, le stii si tu presupun). In rest, iti recomand sa intri pe https://www.calculator.net/calorie-calculator.html si sa iti calculezi BMR-ul, pentru a afla cate calorii ai nevoie zilnic pentru a iti mentine greutatea. Bun ar fi si un cantar ca sa stii precis cat mananci, cata proteina are fiecare aliment, sau ce anume te mai intereseaza pe tine, si le bagi in aplicatia MyFitnessPal de exemplu. Si ca suplimente, iti recomand orice fel de creatina, dar neaparat sa bei apa destula, si poate niste proteina din zer. Succes si daca mai ai intrebari, da-mi add.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Ce-ai zice de o alimentație sănătoasă și NATURALĂ?