| RoxanaGhost a întrebat:

Buna! Bunica mea are o problema.De cateva zile a avut o durere insuportabila in zona lombara, la modul ca nu putea sa isi miste picioarele si cand incerca de abia mergea.Astazi durerea aceea s-a mutat in zona pelvina cu iradiere spre zona inghinala.De la ce poate fi? Mentionez ca nu a ridicat greutati si nu a facut efort.Are 83 de ani si pana acum cateva zile era in forma.Dar dintr-o data a aparut durerea asta chinuitoare.I-am facut masaje,bai calde, i-am administrat nurofen forte, a luat algocalmin si nimic, ii ia durerea foarte putin si dupa ii revine.Am dat cu presupusul ca ar fi o infectie urinara dar nu simte usturime la urinare sau mancarimi, plus ca infectia urinara nu ar avea legatura cu picioarele nu ne putem explica de la ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu de la spondiloza, scolioza, schimbarea vremi, te doare asa din senin, am patit si eu asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si medicul ce a zis? Sau te ai gandit ca rezolvarea e de la specialistii de pe TPU?

| RoxanaGhost explică (pentru suntserios):

Pur si simplu refuza sa mearga la medic...

| Zuzu1991 a răspuns:

DUDE, pentru numele lui DUMNEZEU, la varsta aia NU o duci la doctor?!?
ce dracu'?!?!? VREI SA MOARA?!?!?
nu se poate deplasa, atunci CHIAMA doctorul

crezi ca noi stim exact ce poate avea?!?

| RoxanaGhost explică (pentru Zuzu1991):

Refuza sa mearga la medic...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Da telefon la 112 si spune ca ai NEVOIE de un sfat medical si incerci sa ii spui si care e treaba ca sa te puna in legatura cu cine trebuie
o sa te puna in legatura si ii spui persoanei care e treaba, in orice caz nu e prima persoana in varsta care refuza sa mearga la medic si cu cine o sa vorbesti o sa stie cum sa te ajute

resp. apel la 112 este un drept, cel putin in tara asta 112 NU e numai pentru urgente, iar respectivul apel l-am facut si eu cand am avut nevoie!

| Mirel4412 a răspuns:

Are 83 de ani, vrei sa mai fie in forma? Eu recomand sa cumperi 3 injectii cu heroina, si i le administrezi pe toate intr-o zi, ca macar atunci sa o DUCI SI TU LA MEDIC

| Rihanna20B a răspuns:

Fiecare persoană o pățește de la o vârstă. Îți recomand să o duci la doctor pentru un consult.