| cazingo a întrebat:

Buna!
Cand a inceput carantina, am incercat sa fac sport in fiecare zi pentru ca voiam sa slabesc. Saream de pe loc, si am facut asta pentru o perioada (30-60 de minute, uneori si mai mult.) pana cand a inceput sa ma doara piciorul drept, mai exact gamba, dupa incheietura piciorului drept. Eu nu m-am oprit. Am tot continuat si nu mai aveam nimic.
Acum cateva luni, cand faceam niste exercitii de picioare, piciorul drept trosnea, nu foarte rau, era un disconfort pentru mine. Ori imi intindeam piciorul, ori eram intinsa pe jos si cand imi ridicam piciorul drept imi trosnea, la fel si cand il lasam jos. niciodata nu mi s-a intamplat asta. Uneori cand ma plimb, incepe sa ma doara piciorul drept foarte rau. Am incercat si inca incerc sa nu mai sar pe loc ca poate din cauza asta ma doare.
Sunt adolescenta.
Stiti cumva cum pot remedia problema asta, sa nu mai trosneasca de fiecare data? sa-mi "vindec" piciorul? sau macar aveti vreo idee ce are piciorul meu drept?
Ajutati-ma, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Ți-ai dereglat piciorul. Probabil ca înainte de sărituri tu nu ai facut încălzirea corespunzătoare, se face înainte de orice activitate sportiva pentru a nu avea parte de accidente nefericite în timp ce faci tu sport.
Mergi la un fizioterapeut ca nu e de joaca. Ți-ai forțat luni întregi piciorul să stea într-o poziție incomodă și acum poti avea daune mari la nivelul mușchilor, articulațiilor sau și mai rău doamne fereste la nervi.

| cazingo explică (pentru PsyhoChild):

Oh... sad
As mai avea o intrebare, daca as face incalzire inainte sa fac aceasta activitatea, se va agrava? sau trebuie sa evit sa mai fac asta...

| PsyhoChild a răspuns (pentru cazingo):

Evită să mai faci asta deocamdată, mergi la doctor

| cazingo explică (pentru PsyhoChild):

Iti multumesc!

| cazingo explică:

+Am uitat sa mai mentionez faptul ca atunci cand sar, se duce in partea dreapta, adica nu sar cum trebuie. Cum ar veni cand piciorul este "in aer" ( nu ma pot exprima atat de bine) se duce in partea dreapta, iar asta nu se intampla inainte.