| Pupily92 a întrebat:

candidoza...se transmite si prin alte cai decat cele sexuale? se ia daca faci baie in comun? de exemplu la strand sau statiune, daca faci baie langa o persoana cu candida.sau prin spalarea in comun a hainelor, lenjeriilor(chiar daca sunt spala-te la masina automata la 50-60 grade)?
se poate lua si prin sex protejat(prezervativ masculin)?

am simptomele unei candide si mi-e frica sa nu imbolnavesc si pe altii.ieri am descoperit.si maine vreau sa merg la farmacie si sa cer un tratament.
daca am facut sex protejat, trebuie sa faca tratament si iubitul meu? el nu are nici un simptom.

o zi buna.multumesc petru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| biankaby a răspuns:

Contac sexual, toaleta, prosop folosit de alta persoana, si nu in ultimul rand de la antibiotice foarte tari sau luate pe termen lung.In ceea ce priveste prietenul tau, din cate stiu la ei se manifesta altfel sau deloc, ei fiind doar purtatori. Poate sa-i apara o rana! Este interzis contactul sexual in timpul tratamentului.tongue sper ca ti-am fost de folos

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infectia cu candida poate fi data de consumul de antibiotice, poate fi luata din apa de bazin (daca nu e tratata cu clor) si se transmite prin lenjerie intima purtata de doua persoane (candida nu moare la 50-60 de grade, dar oricum nu e nimeni nebun sa foloseasca acelesi obiecte de lenjerie intima cu o persoana sau sa spele chiloti la temperatura asta, chilotii se spala la 90 de grade si se calca, tocmai penbtru a evita infectiile).

| Ady00pk a răspuns:

Cred ca te referi la trichomonas...
"Trichomonas vaginalis este o adevarata minge de ping-pong care trece de la femeie la barbat si invers. Ea se poate dezvolta atât de abundent la femeie, încât produce niste secretii albe sau galbui care îi irita zona genitala si produc un miros specific de peste stricat. De aceea, când un baiat care excita pe partenera lui cu degetul, merita sa-l miroasa putin înainte de a trece la penetrare... Nu de alta, dar trichomoniaza este un frecvent motiv de cearta între parteneri pe teme de infidelitate, caci se transmite foarte usor, mai ales ca barbatul nu manifesta nici un semn de boala; el doar o transmite. Cu toate acestea, el trebuie sa se trateze cu Metronidazol ca si partenera lui, daca vor sa scape de trichomoniaza. Ar mai fi un detaliu: trichomonas se poate transmite si prin toalete, bai, lenjerii, nu doar prin contact sexual..."

candida:
"Cu toate ca poate aparea si fara legatura cu activitatea sexuala, aceasta infectie afecteaza sfera genitala si creaza numeroase neplaceri. Candidoza este o micoza, o afectiune ce apare din cauza unei ciuperci microscopice numita Candida Albicans. Micozele sunt, in general, cele mai frecvente infectii genitale la femei, la barbati fiind mai rare.

DECI BARBATII sunt doar purtatori si nu manifesta niciun simptom nu au nicio problema si totusi cum am spus mai sus trebuie luat
Metronidazol. Daca esti fata ai mare grija ce faci pentru ca poti infecta si si alti... daca ai prieten luati o pauza si daca cumva ati avut contact sexual in timp ce aveai aceasta boala spune-i sa se trateze sa nu infecteze si alte fete! Baftahappy

| KAMYTZU a răspuns:

Ce au uitat cei de jos sa iti mai sp este ca tratamentul il iei si tu si el si in timpul tratamentului fara contact sexual