| G8dbuxnw82 a întrebat:

Bună, cât la sută contează alimentația pentru acnee? Dacă ma alimentez sănătos fara grăsimi, fast-food-uri și zahar scap de coșuri? Sau nu este de ajuns? (am 16 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

50% fiindca celalat procentaj de 50% este igiena personala, unde spalarea fetei trebuie facuta zilnic cu apa calda si sapun, pentru a elimina transpiratia, praful si impuritatile care se depun pe fata si astupa porii. Aceasta mizerie daca nu este eliminata in cateva ore cu apa calda si sapun astupa porii tenului si ii inabusa, formand punctele negre care uletrior se transforma in bube (acnee).

Asadar, spalarea fetei este obligatorie seara cand ajungi acasa, cu apa calda si sapun, pentru a elimina orice fir de praf, transpiratie, mizerie, impuritati care s-au depus in porii tenului, evitandu-se aparitia acneei.

| G8dbuxnw82 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult de tot!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A da vina pe alimentație este o superstiție. La fel cu a da vina pe onanie.

Singurul produs alimentar care poate avea legătură cu acneea sunt grăsimile trans.

| cristimihailov a răspuns:

Boss,

La varsta ta ezista niste schimbari hormonale caee foarte posibil sa duca la acneea de care banuim ca suferi.

Insa, in loc sa ne dam noi cu presupusul, intreaba totusi un doctor

| helpforyou a răspuns:

Consumul excesiv de grăsimi, fast-food-uri și zahăr contribuie la apariția coșurilor, dar sunt si alte cauze, cum ar fi hormonii, stresul și produsele de îngrijire a pielii.

| Fantaspirit a răspuns:

Nu este de ajuns că tine și de anumite dezechilibre hormonale, dar poate fi benefic asupra acneei o alimentație sănătoasă.