| Diana_Rebeca_1997 a întrebat:

cate zile sunt admise pentru intarzierea menstruatiei? mi-a intarziat aprape 2 luni, nu am avut niciun contact sexual, am avut semnele care apar de obicei(cosuri, dureri abdomninale, pofta de ciocolata, balonare etc), totusi menstruatia inca nu mi-a venit si sunt ingrijorata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai avut sex acum 3 luni de zile, nu trebuie sa-ti faci griji de sarcina, dar poti merge la un control medical, pentru a se investiga lipsa menstrei.
Imbalonarea se produce din cauza mancarurilor, nu a unei intarzieri de menstra!
Cosurile se produc hromonal.
Pofta de ciocolata tine de preferinat personala, nu de menstruatie, nici de sarcini.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cosurile tin si de hormoni, balonarea cu durerea abdominala merg mana in mana...insa 2 luni este putin cam mult pentru o intarziere.
Poate ai amenoree, nu este o boala, este o tulburare iar un medic ginecolog dupa o examinare si cateva intrebari ar putea depista cauza si sa-ti prescrie un tratament.