| Ð0ℓySh a întrebat:

Buna,happyCateodata/mai tot timpul, dimineata sau/si la pranz cand ma ridic din pat si sunt in picioare, la un timpp fff scurt mi se face negru in fata ochilor, parca ar fi senzatia de ameteaza nepermitandu'mi sa ma deplasez, asta dureaza cateva secunde. A mai avut cineva "probleme-stari" asemanatoare?, este ceva grav? Multumesc frumos :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Blackflake a răspuns:

E doar anemie.Dar o poti lua grav, pentru ca se poate transforma uneori in leucemie.Trebuie sa mananci multe fructe si legume pentru ca sunt pline de vitamine si tu de asta ai nevoie acum ca sa te pui pe picioare.Cand am fost mic si eu am fost diagnosticat cu anemie dar eram mai grav decat ameteala pe care o ai tu, dar am scapat cu un anume regim.Din cate imi amintesc stiu ca trebuia sa mananc multe fructe si legume, fara toxine fara mancaruri grele.Asta era la mine pentru ca era mai grav.Tu poti incerca doar sa mananci alimente cu continut mai mare de vitamine.

11 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Ameteala si negrul din fata ochilor sunt simptome clare de anemie mai mult sau mai putin severa si implicit o lipsa de fier. Daca vei merge la medicul de familie, iti va da trimitere sa-ti faci analizele, dupa care iti va prescrie un tratament cu fier, calciu, D3.

| bobby_7474 a răspuns:

Draga rozzz,nu merge pe mina nimanui(atentie Uzzy),du-te la medic,problema ta nu sta chiar atit de simplu,nu vreau sa te speriu pentru ca s-ar putea sa ai mai multe probleme time outensiune ( hypo-hiper)? anemie, syndrom cervical, lipsa de vit? in orice caz medicul iti va face investigatii si vei afla cauza.

| GenetiX a răspuns:

Ai anomalii in formula leucocitara, dar asta este generata de ceva. Poate fi o anemie, leucopenie.etc. Trebuie investigatii.

| deea1988_9967 a răspuns:

Ai anemie! trebuie sa mergi la doctor si sa iti faci analizele pentru ca sa iti prescrie un tratament in functie de ce vitamine ai nevoie. daca ai trimitere de la medicul de familie analizele nu vor costa nimic. insanatosire grabnica!

| Ð0ℓySh explică:

Buna all!
asd10cristi - nu este vorba ca ma trezesc la pranz, faza este ca daca stau in pat dimineata-pranz si cand ma ridic am starea aia!

@Anastasia - si eu am fost si eu mi-am facut analize de sange una alta,,, nu mi-au gasit nimic.
@Nicu-legume-fructe-lactate preferatele mele.carne-dulciuri sa nu vad laughing
@maddy4you - numai cu ochii si stare de ameteala, nu ma simt rau,dar iti dau seama ca este deranjant si in plus ingrijorator.
@ella - din pacate eu nu am un program incarcat,sa zicem ca sunt casnica de ceva timp deoarece nu am un loc de munca si din cauza asta sunt din ce in ce mai stresata, nervoasa.
@Uzzy- multumesc frumos dar NU.
@Deea/@Corina-nu este vorba de bani, analizele le platesc de vreo 3.4 ani.
- ''problema''este ca am fost sa imi fac analizele si sunt SANATOASA,,,

| Anastasia_3214 a răspuns:

Am fost la medic pentru exact aceeasi problema m-a diagnosticat cu anemie si lipsa de nu stiu ce tongue nu e ceva grav stai linistita. Totusi ar trebui sa faci o vizita medicului de familie in timp s-ar putea agrava

| ella_4016 a răspuns:

eu o pateam foarte des in ultima perioada. a inceput cu simple ameteli, apoi stari de voma, apoi nu am fost in stare sa mananc nimic 5 zile, mi-era din ce in ce mai rau, ameteam prea des si abia ma tineam pe picioare. e posibil sa fie si de la oboseala. eu am un program destul de incarcat, dar am mers la doctor si mi-am facut analizele si mi-a iesit lipsa de calciu si potasiu. acum iau magne b6 de vreo 12 zile si ma simt mai bine si acifol, dar mergi totusi la medic. asa m-am ferit si eu si am evitat sa merg, am avut starile astea vreo 2 ani, dar am o colega cu grave probleme de anemie si m-am temut pentru ca aveam simptomele ei, plus ca ma albeam la fata. nu doare intepatura si rezultatele de la medic le primesti in 3 zile. iti poti lua trimitere de la medicul de familie si poti beneficia de analize gratuit. mult succes!

| asd10cristi a răspuns:

Si mie mi se mai intampla dar nu este nimic grav dupa cateva secunde iti revii.Presupun ca problema este timpul cand te trezesti la pranz(si eu tot la pranz ma trezeam) sau din cauza ca te ridici prea repede in picioare.Nu stiu sigur imi dau cu parerea.

| pesubmasa a răspuns:

Deci am aceeasi problema si chiar vroiam sa va cer sfatul pe tpu...da.am mai vazut cateva semne de lipsa de vitamine si mai multa lume mi-a spus asta dar nu prea am crezut! da trebuie neaparat sa ma duc la doctor? adica u cum te simti.rau si molestita in general sau ...doar chestia asta cu ochii?

| Uzzy_3622 a răspuns:

Buna, iti recomand sa mergi pe mana mea... te pot ajuta cu niste produse 100% naturale foarte bune, si eu am avut probleme, si te pot ajuta in orice afectiune.

Contact : Tel.: 0726770872
E-mial : ilie_robert_alexandru@yahoo.com

| pesubmasa a răspuns (pentru Uzzy_3622):

Dadaddadaaaa,te si cred.