| BBAlyss a întrebat:

Buna

Ce fel de dieta ar trebui sa folosesc pentru a slabi aproximativ 5 kg intr-o luna, si ce fel de exercitii sa fac?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dupa cum vedem, alimente bogate in grasimi, in general. Deci, o dieta low-carb, care contine mai multe grasimi iti poate asigura necesarul fara a manca prea multe calorii.
Daca incercam sa mancam o dieta bogata in carbohidrati pur si simplu nu va mai fi loc din punct de vedere caloric pentru sursele de omega 3 in cantitati suficiente.
Este important sa avem in dieta atat surse vegetale cat si animale.
Exista si suplimente, insa cea mai buna absorbtie este tot in cazul alimentelor.
In trecut, animalele care pasteau iarba in loc de antibiotice si hormoni de crestere sintetizau si depozitau in grasimea lor o cantitate mult mai mare de acizi grasi omega 3 decat acum.
Corpul nostru nu poate sintetiza aceste grasimi, deci ele trebuie sa vina din alimentatie.
Putem trai si fara ei, insa apar probleme de sanatate(fizica si psihica) mai devreme sau mai tarziu.
Ce efecte benefice au, pe scurt:
reduc inflamatia
cresc pearmilitatea membranelor celulare(celulele se hranesc si elimina toxinele mai bine)
ajuta in prevenirea si tratarea obezitatii(reduc rezistenta la insulina si cresc secretia de leptina- hormonul satietatii)
previn cresterea tesuturilor tumorale
reduc depresia
imbunatatesc sanatatea pielii, parului si unghiilor
previn aterosleroza si hipertensiunea.

| LexieG a răspuns:

Salut.Si eu am slabit considerabil si iti spun cum am reusit:
-Dimineata mananci ce vrei
-Amiaza(la 13, 14) - mananci ce vrei dar nu pana esti plin/plina
-Dupa-amiaza incearca sa te plimbi, sa stai afara, astfel incat sa nu stai toata ziua in casa
-Seara eu nu mancam nimic, uneori mancam iaurt, un fruct, o cana cu ceai sau lapte.
-Poti manca dulciuri si sucuri dar nu exces ci ocazional.

Nu este greu de respectat aceasta metoda fiindca nu te infometezi. Sper ca te-am ajutat. fundita

| Claudiu_1808 a răspuns:

Ia-ti o coarda si sari o sa slabesti multlaughing[testare proprie]+ceva dieta merge 100%