| SebiRebe a întrebat:

Bună, ce mâncare este bună pentru gastrită acută? Si gastrita asta poate să se vindece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Am scris aici despre gastrită -definitie si cauze: https://www.tpu.ro/......orice-pur/

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da gastrita se poate vindeca, eu m-am vindecat, ca mancaruri nu trebuie sa mananci prajit, usturoi si sa mai bei alcool, bauturi acidulate ca sucurile, dar si alimente ca usturoiul sau mancaruri foarte picante, rosii la fel trebuie cat de rar se poate sa mananci, in rest multa sanatate, si nu uita sa iti iei pastilele recomandate de doctor, doctorul meu mi-a recomandat dicarbocalm pentru 6 luni pentru ca am gastrita hiperacida dupa 2 luni deja mi-a trecut, alaturi de helides 40 mg.

| Victoria18 a răspuns:

In primul rand, du-te la doctor, el stie mai bine ce dieta sa iti recomande si sa iti dea tratamentul necesar. Nu mai asculta sfaturilor celor de aici care nu au pregatirea si cunostintele necesare, experienta, respectiv facultate, nu e de gluma cu aceasta boala se poate agrava daca nu urmezi sfaturile unui specialist ci a unui amator.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Buna. Mama mea in urma operatiei de indepartare a colecistului (fierea in limbaj popular), a ramas cu reflux gastro-esofagian, gastrita coroziva iar stomacul nu se golea de veninul pe care fierea obisnuia sa-l produca. In 4 ani a facut 12 endoscopii iar medicii i-au dat 17 medicamente pe zi. In ciuda medicamentelor primite, tot avea dureri cumplite de stomac - desi respecta cu strictete regimul alimentar prescris de medic.
Cand am cumparat ceva de la o farmacie naturista, am primit o reclama si astfel mama a auzit despre urmatoarele produse, care au VINDECAT-O de durerile de stomac. In plus, in prezent poate manca orice si nu mai tine regim.

Aceste produse naturale sunt:
Digotide (o buc de 3 ori pe zi),
Carbocit acidosorb (3 - 4 buc pe zi)
si Carbodigest (1 sau 2 buc de 3 ori pe zi).

Ulterior a luat capsule 7 miracole, de 2 ori pe zi, dimineata si seara INAINTE de masa (despre acestea a auzit la TV). Este tot un produs natural.
La medicamentele care apartin medicinii alopate a renuntat total cand a inceput sa ia produsele naturiste.
Sper sa iti foloseasca ce ti-am scris aici.
Sanatate!

| AlexAlexeu a răspuns:

Banuiesc ca diagnosticul a fost stabilit de un medic care ti-a prescris si un tratament. Referitor la alimentatie trebuie sa mananci alimente alcaline care sa stinga aciditatea acumulata in organism. Foarte importanta este si apa pe care o bei, alege apa alcalina. Cand spunem alcalin, spunem ph mai mare de 7. Eu beau Calipso, apa usor alcalina cu ph 8, 2. Renunta definitiv la prajeli, la fast-food, la orice fel de sucuri din comert, acidulate sau neacidulate, mananca in general ceea ce-ti prepari in casa.