| Lola200228 a întrebat:

Buna, ce parere aveți despre terapia Bowen? Are efect? Ati încercat-o? Pentru ce afecțiuni? Cum v-ati simțit după?
Eu vreau sa fac pentru arsuri la stomac și pentru stres. Are rost sa încerc? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Girly97 a răspuns:

Buna! Eu sunt tehnician maseur si pentru astfel de probleme iti recomand cu increde si caldura masajul reflexogen. Pe talpile noastre sunt puncte reflexe care reprezinta fiecare organ (stomac, rinichi, ficat etc) iar cand le stimulam ne imbunatatim starea de sanatate. Cand eram la scoala de masaj profesoara de la reflexo ne-a povestit despre o cursanta care avea pietre la rinichi si datorita practicii intre cursanti aceasta s-a vindecat. Stiu ca intrebarea ta este despre terapia Bowen, am auzit de ea insa nu am incercat-o niciodata. Insa m-am gandit ca te-as putea ajuta cu un sfat care imi intra in competenta. Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos. Daca mai ai intrebari iti raspund cu drag. happy

23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna ce parere aveți despre terapia Bowen? Are efect?

Ati încercat.o? Pentru ce afecțiuni? Cum v.ati simțit după?
Depinde de cine o practică, adică de așa zisul maestru.
Unii știu câte ceva alții se fac că știu, dar banii tot îi iau.
Eu vreau sa fac pentru arsuri la stomac și pentru stres. Are rost sa încerc?
====
Eu am încercat. La mine nu a funcționat, că eu sunt căpos și nu cred.
Dacă ai bani, dacă nu mai ai nici o speranță.
Te vindecă sau nu, banii nu îi mai vezi înapoi.

| Donsavas a răspuns:

Pentru arsuri la stomac se dau calmante gastrice iar pentru stres s au inventat medicamentele psihiatrice, care sunt antistres.

| Girly97 a răspuns (pentru Donsavas):

Asa este insa: 1) calmantele gastrice au rolul de a scadea acidul din stomac. Acest lucru doar amelioreaza simptomele, nu rezolva cauza gastritei sau a ulcerului. 2) medicamentele psihiatrice poate ca sunt eficiente sa ne calmeze si sa ne ajute sa dormim insa pe parcurs devenim dependenti de ele si nu vom mai putea dormi natural decat medicamentos. Nu ca nu sunt de acord cu ele insa unii medici prescriu astfel de medicamente abuziv chiar si cand nu este necesar si exista riscul foarte mare de formare al dependentei.

| Donsavas a răspuns (pentru Girly97):

Calmantele gastrice scad acidititatea,controlează tulburările gastrice până se află cauza lor,ca la oricare alta boala,gastrita,hepatită,tiroidita etc.
Totusi,daca omul acesta refuza sa ia calmante gastrice, acidul din stomac ii va provoca ulcer dacă nu trece de la sine si,ma repet, daca nu se trateaza corect.
Medicatia psihiatrica nu este facuta sa l faca pe om sa stea la pat,nu toate sunt sedative,pentru somn, unele sunt si stimulente, pentru a îmbunătăți starea de bine pe timp de zi.
Orice ni s ar da la nevoie, nu se da pentru a normaliza ciclul de somn-veghe.
Odată ce afli cauza care perturbă acest ritm normal, poti renunta la ele.

| Girly97 a răspuns (pentru Donsavas):

Romanii au luat-o razna in ultimii ani cu medicamentele. Am auzit parca aseara la stiri ca majoritatea romanilor sunt posesori de bacterii rezistente pentru ca la fiecare stranut, oricand ii prinde raceala se indoapa cu antibiotice. Nu stiu de unde a pornit acest scandal ca antibioticele ar neutraliza virusii. Antibioticele sunt eficiente NUMAI impotriva bacteriilor si toata lumea stie ca racelile sunt cauzate de virusi. Am avut acum multi ani o raceala care a durat mai mult si aveam constant nasul infundat pentru o perioada foarte indelungata. Am incercat tot felul de sprayuri decongestionante insa ele de fapt provoaca dependenta si infundarea mai severa a nasului pana in momentul in care nu mai poti nici sa respiri sa sa dormi daca nu pulverizezi o data la 2-3 ore. Am incercat un spray nazal cu apa de mare si aloe vera si m-am simtit mult mai bine. Acum cand mi se infunda nasul il folosesc pe acesta. Ideea este ca noi apelam la medici doar pentru a ne da medicamente care actioneaza impotriva simptomelor nu si cauzei. Medicina alternativa (masajul, acupunctura, terapia Bowen) echilibreaza organismul si ne ajuata sa ne imbunatatim starea de sanatate iar in anumite cazuri sunt mai eficiente decat medicamentele toxice prescrise de medici care oricum ii intereseaza numai veniturile, nu si sanatatea oamenilor. Asa ca eu incerc sa evit medicamentele si interventiile chirurgicale si sa apelez la ele numai cand este absolut necesar. Masajul reflexogen este o metoda naturala de imbunatatire a sanatatii cu rezultate rapide si de durata.

| Lola200228 explică:

Îmi poți scrie in privat mai multe detalii despre acest masaj?

| Girly97 a răspuns (pentru Lola200228):

Nu este nevoie in privat, iti pot raspunde aici la orice intrebare despre masajul reflexogen. Asa vor invata si altii. happy

| Lola200228 explică (pentru Girly97):

Pai in primul rând. Eu am 16 ani și ma confrunt de luni bune cu arsuri la stomac, in urma unei endoscopii am aflat ca sm gastrită și am luat medicamente și am ținut regim dar am fost bine cât timp am luat tratamentul, adica după ce l.am terminat au apărut iar și nu e ușor sa trăiești cu arsuri la stomac. Din cauza asta am și probleme cu stresul și mna. Acum vreau sa încerc ceva sa Scap odată de astea pentru ca nu mai suport.

Masajul acesta... cât e maxim o ședința? In câte săptămâni se văd rezultatele? Și plus de asta nu vreau sa dau banii pe degeaba și sa nu îmi treacă.
Te rog lămurește.ma. Și îți Multumesc mult ca ma ajuți cu informații.

| Girly97 a răspuns (pentru Lola200228):

Buna dimineata! Eu am 21 ani si sunt tehnician maseur de doua luni. Imediat ce am absolvit liceul anul trecut am urmat cursul de masaj din iunie pana in decembrie. Iti pot spune urmatorul lucru: in primul rand trebuie sa intelegi ca orice procedura medicala, ca face parte din medicina alopata sau alternativa nu functioneaza si nu da rezultate la toata lumea. In al doilea rand masajul reflexogen da rezultate inca din prima sedinta. Organismul nostru are mari puteri de refacere daca este ajutat natural si netoxic, fara medicamente. Iti dau un exemplu: inflamatia care apare din cauza unei lovituri de exemplu este rezultatul mecanismului natural de aparare al organismului si trebuie lasata sa treaca de la sine. Cand tratezi durerea cu medicamente anti-inflamatoare acestea blocheaza o enzima care cauzeaza inflamatia si organismul se reface mult mai greu. Daca in schimb ajutam corpul nostru natural ne imbunatatim sanatatea mai repede. Eu ofer servicii de masaj la domiciliul meu si in orasul Popesti-Leordeni si nu iau decat 50lei pe o sedinta de masaj reflexogen. Saloanele cer si 70lei sau mai mult pentru asa ceva. Eu recomand masajul reflexogen pentru absolut orice problema pentru ca daca respecti sedintele si intervalul recomandat de terapeut sunt sanse foarte mari sa te simti mai bine. Poate sa ajute cu gastrita si poate sa te ajute sa te relaxezi. S-ar putea ca primele sedinte sa fie putin dureroase in special daca nu ai mai primit vreodata masaj reflexogen insa tehnicienii maseuri doresc intordeauna ca pacientii sa le spuna daca presiunea este buna sau nu. Noi nu putem ghici ce gandeeste cineva, nu avem puteri vrajitoresti. Eu spun ca orice tratament merita o sansa, macar 3-4 sedinte sa vedem cum reactioneaza organismul tau. Tare as vrea sa te pot ajuta sincer, imi place sa lucrez si cu copii si cu tineri. Dar poti ori sa te duci la un salon de infrumusetare (nu recomand sa cauti un salon de masaj pentru ca nu toate sunt de incredere) ori sa cauti un tehnician maseur care poate veni la domiciliul tau. happy

| Lola200228 explică (pentru Girly97):

Îți multumesc foarte mult. Am sa încerc masajul asta și am sa te anunt cum a fost. Dumnezeu sa te binecuvanteze? Ma bucur ca exista oameni care sa dea o mică speranța unei persoane care nu mai are niciuna.

| Girly97 a răspuns (pentru Lola200228):

Desigur ca exista persoane care vor sa faca bine, chiar si tineri. Eu am bun simt, am fost educata foarte bine si sper ca te vei simti bine curand.winking Am ales sa fiu tehnician maseur pentru ca masajul face parte din medicina alternativa, medicina adevarata care poate sa vindece de aproape orice boala incurabila care poate fi tratata numai prin medicamente pline de chimicale.

| Girly97 a răspuns (pentru Lola200228):

Era sa uit! O conditie importanta a masajului reflexogen este sa ai talpile sanatoase, fara taieturi, bataturi sau infectii cu ciuperci pentru ca risti sa ii creezi terapeutului probleme grave dermatologice care ii vor afecta activitatea. happy

| Lola200228 explică (pentru Girly97):

Buna din nou. Ti.am ascultat sfatul și am apelat un terapeut de reflexoterapie. Îmi poți spune câteva reacții adverse? Vreau sa stiu.

| Girly97 a răspuns (pentru Lola200228):

Sincera sa fiu masajul reflexogen are putine reactii adverse si unele sunt chiar benefice. O reactie adversa frecventa ar fi starea profunda de relaxare si posibilitatea de a adormi in timpul sedintei. Eu vad asta ca pe un semn bun ca te simti foarte bine. O alta reactie adversa ar fi ca iti este foarte sete, este indicat sa bei multa apa inainte si dupa masaj pentru a ajuta organismul sa elimine toxinele. In rest chiar nu exista reactii adverse, fiecare persoana este unica, la fel si raspunsul ei la tratament. happy

| Lola200228 explică (pentru Girly97):

Am citit pe net ca pot apărea dureri, greață, febra scaune dese, stare de moleșeală și intr.un fel îmi este frica sa încerc dar in același timp vreau sa ma fac bine.

| Girly97 a răspuns (pentru Lola200228):

Draga mea, incearca inainte sa crezi ce gaesti pe Internet sa te documentezi cu altii (de exemplu un tehnician maseur in carne si oase). Nu pot sa apara dureri de la o sedinta de masaj reflexogen, poate terapeutul foloseste o presiune mai mare sau nu ai mai primit niciodata masaj reflexogen si este posibil ca dupa sedinta sa simti o jena usoara insa nu exista dureri. De febra si scaune dese nu am auzit in viata mea in special de la scoala iar daca apare greata face parte din procesul natural de detoxifiere al organismului. Reactiile adverse nu apar la toate persoanele iar fiecare reactioneaza diferit. Oricum daca apare o reactie adversa terapeutul te va sfatui ce poti sa faci in aceasta situatie. happy Nu iti fie teama sa incerci ceva si nu mai asculta tot ce scrie pe Internet. Sunt sigura ca ai gasit ca masajul reflexogen este contraindicat femeilor insarcinate insa nu este adevarat, chiar si ele pot primi masaj reflexogen atata timp cat se evita punctele reflexe ale sistemului reproducator. Un om este mai bine documentat decat inteligenta artficiala. happy

| Lola200228 explică:

Multumesc de răspunsuri. Esti o persoana extraordinara. O sa te țin minte toată viata?
Dacă o sa mai am nelămuriri îți scriu aici❤️

| Girly97 a răspuns (pentru Lola200228):

Sigur! Te rog sa imi scrii dupa prima ta sedinta. Crede-ma, chiar daca uneori primele sedinte nu sunt prea placuta majoritatea pacientilor reusesc sa adoarma in timpul masajului reflexogen. happy Noi credem ca daca pacienta doarme ne facem treaba mai usor pentru ca nu se mai poate opune.

| Girly97 a răspuns (pentru Lola200228):

Daca raspunsurile mele ti-au fost de folos ai putea sa imi dai funda la prima explicatie? happy

| Lola200228 explică (pentru Girly97):

Ti.am dat?

| Girly97 a răspuns (pentru Lola200228):

Acum am vazut, iti multumesc si insanatosire grabnica. happy

| MinodoraCristina a răspuns:

Este minunată această terapie.Merge pe multe afecțiuni!
Am încercat și mă simt bine!

| shanolino a răspuns:

Hey