| emilia101 a întrebat:

Cei care fac sport si/sau stiu cate ceva despre procesul slabirii, am o mica nelamurire cu care va rog sa ma ajutati
Pentru inceput, sunt o fata grasuta de 100 kg la inaltimea de 1.75m
M-am informat cat de cat cu alimentatia, stiu ca trebuie sa mananc mai putine calorii decat ard(cam 1500) si sa incerc sa fie cat mai sanatoase.

Pe langa asta. mi-am facut abonament la o sala de sport. Aici vine nelamurirea mea, si anume faptul ca eu am citit pe internet ca pentru a slabi TREBUIE sa fac cardio, nu exercitii normale de tonifiere. Ei bine, merg 5 zile pe saptamana la sala iar antrenorul meu imi zice ca in 2 zile sa fac un antrenament special de cardio intens ( DOAR 2?! ) iar in restul zilelor 15 minute banda, 15 bicicleta si foarte multe tipuri de exercitii la aparate. Eu stiu ca aparatele alea sunt pentru fetele slabute care vor sa isi faca masa musculara, nu pentru cei care vor sa dea jos. Asa ca intrebarea mea e daca antrenorul meu procedeaza bine facand asta deoarece NU VREAU sa mi se intareasca grasimea si sa raman cu ea gen, nu stiu daca e posibil, dar nici nu simt ca ma ajuta pe mine exercitiile de tonifiere.

Ce parere aveti? e ok? multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

E mai avizat decat noi toti si de aici si in plus "aparatele" sunt pentru toti, pentru toate scopurile nu doar pentru fetele slabute care vor masa. Grasimea nu se intareste ci se arde (elimina). Antreneaza-ti fiecare grupa musculara + cardio, banda si ce ti-a mai recomandat PT-ul.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ia-te dupa el, stie mai bine ce zice. Faci cardio ca sa topesti straturile de grasime dar in acelasi timp lucrezi si la acele aparate ca sa-ti definesti frumos musculatura cu timpul. happy

| peperonies a răspuns:

Nu trebuie sa faci cardio mai ales la greutatea ta. E o presiune inutila pe genunchi si glezne.

Fii atenta aici ca informatie ca asta mai rar gasesti:

1. Nu mai bea altceva in afara de apa.
2. Nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.
3. Nu mai manca fructe.
4. Mananca minim 500gr de verdeturi pe zi(varza, spanac, salata verde, cam orice cu frunza verde)
5. In rest carne branza oua.
6. La sala te duci ca sa faci muschi. Slabitul se face in bucatarie. Daca poti sa ceri banii inapoi cere-i.
7. Daca stii engleza uita-te la urmatorul link si o sa intelegi cam tot ce trebuie sa stii despre subiect:
https://youtu.be/lDneyrETR2o

| ionut332 a răspuns:

Din punctul meu de vedere este ok deoarece cu ce a zis el dai jos din grasime, iar cu restul aparatelor iti cresti masa musculara. Daca vrei sa faci tu mai mult e alegerea ta, dar deocamdata e bine sa o lasi usor daca esti la inceput ca corpul tau sa se obisnuiasca cu efortul.

| Gabriela112312 a răspuns:

Nu e ok uite eu practic sport de la varsta de 4 ani eu sunt nevoita sa fac slabiri deoarece trebuie sa raman la o categorie practic judo. Am o colega la fel ca tine grasuta dar ea avea in jur de 90kg a ajuns la 65kg intr-o luna facand alergare si cateva exercitii pentru musculatura deoarece cand slabesti corpul tau e molesit trebuie sa ai si o anumita masa musculara ei bine in fiecare zii te imbraci mai gros si alergi cand ajungi acasa iti faci un dus cu apa calda si bei un ceai fierbinte asta te va ajuta sa nu devii anorexica. Si pr langa asta mai faci si cateva abdomene pentru ati intarii spatele in jur de 50 in fiecare seara dupa ora 18 incearca sa nu mai mananci mancare grasa poate sa mananci un mar o portocala sau fructe ceva. Nu stiu ce as putea sa iti mai zic incearca sa te duci la sauna pentru o ora sau ceva iti zic tot ce ti-an zis mai sus am facut si eu si multi alti sportivi de performanta sper ca sfatul meu a ajutat bafta

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Gabriela112312):

" iti faci un dus cu apa calda si bei un ceai fierbinte asta te va ajuta sa nu devii anorexica" wtf? Ai idee ce inseamna anorexic? De la 100 kg la anorexie? Ceaiul e o apa fiarta cu niste plante sau ma rog "fructe"= 0 calorii, cu ce o ajuta sa NU devina anorexica? laughing " abdomene pentru ati intari spatele" wtf x2 Abdomenele asa cum bine se numesc lucreaza Abdomenul NU spatele. "50 pe seara" wtf x3 rolling on the floor de ce ar lucra zilnic aceeasi grupa musculara? abdomenul ca si restul este o grupa musculara si trebuie tratata ca restul grupelor musculare, are nevoie de odihna pentru refacere. Poti face 73724598 abdomene daca nu ai grija la alimentatie nu o sa ai in veci abdomenul bine conturat. "Nu manca dupa ora 18" wtf x4 alt babism de tot rahatul. Esti conectata 24/24 la internet, ai la un click distanta toate informatiile necesare si nu numai tu, sunteti o grămadă care credeti in toate prostiile. Poa' sa manance ultima masa si la ora 22, daca are la baza un plan alimentar bine construit, un numar X de calorii, care acel X reprezinta deficit caloric VA SLABI. Daca o iau dupa logica ta pan' la ora 18 poate sa consume si 1 tableta de ciocolata are vreo 500 calorii, dar dupa 18 nu mai are voie, de ce? Se dubleaza numarul caloriilor taletei de ciocolata? Ori ca mananci dupa 18 ori pana in 18 TOT aceleasi calorii le consumi.

| emilia101 explică (pentru DovleacTurbat):

Mersi frumoshappy cam informatiile acestea le stiam si eu, cu mancatul. Ma interesa cu sportul.