| ancaanca2344 a întrebat:

Buna, cineva cu diagnosticul de intarziere mintală ușoară (' care se mai numește și retard mintal? și indemnizație de handicap cu gradul accentuat la ea poate face o facultate sau se respinge din cauza diagnosticului? Vă rog un răspuns doresc și seriozitate! Mersi mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La facultate nu se cere examen psihologic sau psihiatric.
Daca faci o facultate si gasesti un loc de munca, functia treubie sa fie fara raspundere (de exemplu: lingvist, istoric, geograf, teolog, etc.).

| ancaanca2344 explică (pentru Bula):

Dar indemnizația de handicap se taie daca se face facultate?

| Bula a răspuns (pentru ancaanca2344):

Asta nu stiu, dar nu cred.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai nu poate face nici o facultate, fiindca nu ar fi capabila sa intelega nimic din ce face.

| ancaanca2344 explică (pentru Violleta2022):

Tu confunzi gradul sever cu cel ușor. Uite că eu am grad ușor de așa ceva și inteleg lucruri, doar că nu pot face față la mai mult asa că nu vorbi dacă nu cunoști exact situația. Intrebarea era pentru mine, pentru ceva mai ușor

| Violleta2022 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Uite ca eu cunosc un caz real, fiindca am avut o colega cu grad usor de retard mental care a facut taras grabis o facultate, trecand din mila profesorilor, dar in nici un serviciu nu a stat mai mult de 1-2 luni, fiindca problemele ei mentale au iesit la iveala si au creat conflicte la locul de munca, ulterior fiind data afara sau i s-a sugerat sa-si dea demisia.
Nu poti da raspudnerea muncii importante, cuiva care nu este in totalitate capabil sa gandeasca sau sa rezolve o problema pe care un om cu acuitate intelectuala ridicata o rezolva imediat. Nu cred ca risca nimeni sa-si pirada sau incetineasca bunsinessul angajand un om cu retard mental.
Sunt joburi speciale pentru acetsi oameni, ceva unde nu li se da raspundere pe mana, unde sunt bagati in productii mici, in confectionarea de obiecte de mana, fara aparate cu care s-ar putea rani sau accidenta, joburi fara stres si fara raspundere mare pentru ei.

| ancaanca2344 explică (pentru Violleta2022):

Ce fel de facultate a terminat prietena ta și ca ce lucrează acum?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nu este prietena mea, ci o fost colega de liceu.
Nu stiu ce a terminat, ca nu a vrut sa spuna niciodata la intalnirile dupa multi ani de la terminarea liceului, dar stiu sigur ca a terminat o facultate, fiindca a declarat chiar ea, mentionand ca s-a chinuit multa vreme sa se angajzeze si dupa ce s-a angajat a avut neplaceri.
Ea afirma ca nu s-a putut acomoda, dar alti colegi de-ai nostri stiau adevarul si au confirmat ca s-a intamplat sa fie data afara, de la mai multe companii.
Nu s-a casatorit niciodata si nu are copii si dupa cum o stiu, tacuta, retrasa si irascibila din orice nimic care o intrebi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi-o lua in nume de rau, nu constent faptul ca ai putea termina o facultate, dar cu problemele tale mentale si starea anxioasa, crezi ca vei fi capabila vreodata, sa-ti iei de lucru cu o raspundere atat de mare?
Eu ti-as recomanda o scoala Postliceala de meserii, daca iti place ceva din ceea se face in orasul tau, fiindca iesi calificata de acolo, facand multa practica, iar in felul asta nu doar inveti meserie ci ai o sansa sa prinzi un post, acolo unde mergi in practica.