| IoanaIonuca a întrebat:

Citeam zilele astea despee mancatul la ore fixe. Ce parere aveti, credeti ca e ok un "regim" in genul? Am pus regim intre ghilimele pentru ca poti sa mananci ce doresti, doar ca la ore fixe. Eu am o problema cu pusul grasimii numai pe solduri laughing Acum sunt ocupata cu bacul, dar dupa ma reapuc de sala. (Fac in fiecare seara putin sport-30 day challenge, e o aplicatie da nu prea vad rezultate laughing ) Si ma gandeam sa mananc la ore fixe pana atunci, pentru ca si mananc foarte dezorganizat. Oare merita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Da, cred ca e bine, da ma gandesc logic ca daca mananci la ore fixe, dar mananci mult, e posibil sa te ingrasi, daca de asta te feresti.Dar e bine cu orele fixe, ca ai rezolva aceasta problema cu dezorganizarea.Eu am mers la un nutritionist acum jumatate de an si mi-a facut program de mancare la ore fixe.Mult succes! happy

| CatGirl a răspuns:

Eu incerc sa mananc la ore fixe, pentru ca ma ajuta. Doar ca e normal sa nu poti, mai ales cand ai program diferit in fiecare zi. Doar ca ce m-a ajutat foarte mult in ultimul timp si a oprit kilogramele in plus a fost mancatul de dimineata. Mananc bine dimineata, dupa amiaza iar si seara parca nici nu mai am pofta de mancare.

| WaterDrop a răspuns:

3 mese pe zi la ore fixe, nu reprezinta o provocare. Insa daca mergi pe 6 mese la interval de 2-3 ore, iti va fi dificil, desi ideal de urmat.

Daca mananci aceiasi cantitate de mancare, nu te va ajuta la nimic. Poate doar daca imparti alimentele de la o masa pe categorii si le mananci separat in functie de timpul necesar digestiei.In felul acesta, faptul ca nu le mai combini, poate duce la o accelerare metabolica si o scadere usoara in greutate (in timp, nu intr-o saptamana).

Un alt factor ar fi dozarea carbohidratilor si al zahararurilor, ideal fiind sa-i papi dimineata, intr-o combinatie cu ardere lenta ca sa-ti dea energie pe parcursul zilei, mai ales acum ca inveti pentru bac.

Contrar "expertilor" masa cea mai consistenta ar trebui sa fie ultima din zi, nu prima, pentru a evita blocarea neuroreceptorilor leptinici si evident o calmare a creierului inainte de somn.

Sunt foarte multe lucruri de spus legate de intrebarea ta, dar pe scurt, nu, nu te ajuta la nimic faptul ca mananci la ore fixe. Poate doar putina auto-disciplina.

30 day challege e apa de ploaie, fa ceva mai serios.

| IoanaIonuca explică (pentru WaterDrop):

O sa incerc sa mananc mai controlat, mai putin si mai putine porcarii. De fiecare data zic ca nu mai mananc asa mult si atatea prostii, dar tot nu ma pot abtine laughing Ce altceva sa fac? (Ma refer la sport). Este ceva aplicatie mai ok sau sa merg afara la alergat cate o jum de ora/zi?

| WaterDrop a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Deja ai esuat inca din momentul in care ai spus "o sa incerc". Ideal ar fi sa-ti spui "ori o fac, ori nu" dar partea cu incercatul, ma voi repeta, apa de ploaie happy

Cat despre sport, eu nu as recomanda cardio, gen alergat, cel putin nu ca mod principal de antrenament.Cardio duce la pierdere in masa musculara nu doar grasime.Ideal ar fi antrenamente cu greutatea ta corporala sau greutati usoare pentru a tine tensiunea musculara ridicata, pentru ca, un muschi flamand, este un muschi care arde mai multe calorii fara sa`si piarda dimensiunile.Lasa alergatul pentru atleti.Aerobic cu greutati, poate.Fa`le seara, nu dimineata, orice ai alege in materie de antrenament. Daca chiar nu poti seara, atunci dimineata dar in maxim 30 minute de la trezire.