| anonim_4396 a întrebat:

Am implinit de curand 13 ani. Am 1, 50 si 40 de kg.
Am inceput de azi sa mananc sanatos pentru ca vreau sa scap de burta. M-am gandit ca daca as face si mai mult sport m-ar ajuta.
In dimineata asta am mancat o portie de fulgi de ovaz cu afine si cu lapte, si pe tot parcursul zilei vreau sa beau 2 litri de apa si o sa merg si la sala 1 ora si ceva. Daca continui asa, cu mancatul sanatos si cu sala sau cu alergatul in parc macar de 3 ori pe saptamana, in cat timp se vor vedea rezultate la grasimea de pe burta? E singurul loc unde am multa grasime si arat oribil. Sunt slaba si am burta mare.
Am si o alta intrebare: ati putea sa imi dati niste retete de mancare sanatoasa pentru ca nu prea am idei, si pe net sunt tot felul de fite cu avocado si unt de arahide dar eu le consider scarboase, fara suparare. Daca voua va place, nu va judec. Si daca alerg sau merg la sala credeti ca o sa scap in sfarsit de burta, deoarece chiar nu o mai suport, se vede ca naiba cand ma uit din profil in oglinda... la pranz cred ca voi face un antrenament si voi manca un piept de pui la gratar cu legume... e ok?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu sigur dacă sa-ți recomand o dieta la vârsta ta, sau doar sa faci multă mișcare. strict alegerea ta.
Însă la 1, 50m și 40kg nu prea mai ai ce sa spui. E acceptabil.
Poți sa treci o luna cu vederea peste carne (poți sa iei in considerare carnea roșie pentru consum - nu foarte multă, moderată), grăsimi și zahăr.
Consuma salate, aleargă mult - și dacă dorești sa faci și bani in timp ce alergi - Sweatcoin. De preferat este sa te tii de un program bine definit. Contează foarte mult.

Consumând salate, și evitând dulciurile și desigur, grăsimile, corpul va alege sa se "canibalizeze", întrucât regimul tău va fi înlocuit cu un regim hipocaloric. E mult mai sănătos.

Ai aici mai multe detalii:
https://m.eva.ro/......12120.html

Aleargă de dimineață, nu bea cafea, îți recomand consumul de salate și aqua vitamin. Pentru 2 săptămâni abține-te de la un program haotic și ai sa vezi rezultate bune.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis eu ceva de o dieta? Am zis ca vreau sa am un stil de viata sanatos, nu am zis nimic despre o dieta. La varsta mea e bine sa mananc sanatos pentru ca sunt in crestere. Si nu vreau sa renunt la carne, pentru ca e cea mai mare prostie pe care am auzit-o. Imi trebuie multe proteine, cat timp ma dezvolt, asa spune orice doctor, nu ma intereseaza absolut deloc un regim vegetarian sau vegan, mi se pare o fita prosteasca. Daca toata lumea ar inceta sa manance carne toate animalele ar muri. E dovedit stiintific. Si multe salate nu o sa ma faca sa arat ca o vedeta. Trebuie sa mananc de toate. Ma enerveaza astia de pe TPU care efectiv nu citesc tot ce zici si comenteaza aiurea in tramvai. Si celalalt om care a dat raspunsul tot asa a fost.

| anonim_4396 explică (pentru 0oanonimo0):

In mod neironic, tu vorbești prostii. Cum altfel ai dori sa scapi de burta? Prin sport!
Ți-am și recomandat consumul de carne roșie, și evitarea grăsimilor. Nu înțeleg de ce e ofensator ce am spus laughing

Ai venit pe TPU pentru ajutor! Ți-am oferit un sfat profesional! Ai burta, tii dietă! Punct!

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

E bine sa mananci sanatos, dar nu asa slabesti. Trebuie sa fii in deficit caloric. Daca faci sport vei putea manca mai mult. Consuma multe legume, salate, carne slaba fiarta sau la gratar, fructe daca vrei ceva dulce etc.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru aXy99):

Nu am zis nicaieri ca vreau sa slabesc. Vreau sa scap de burta. E altceva.

| aXy99 a răspuns (pentru 0oanonimo0):

Si "burta" ce crezi ca e? Grasime depozitata la nivelul abdomenului. Acolo se depoziteaza cea mai mare cantitate de grasime. Esti gras.

| 0oanonimo0 a răspuns (pentru aXy99):

In primul rand sunt fata. Si in al doilea rand nu cred ca daca am 40 de kg sunt grasa. Burta mea e din cauza ca nu am alimentatie corecta si nu fac mult sport. Nu e din cauza ca sunt grasa. Am intrebat doar in cat timp se vor vedea rezultate daca continui asa? Nu v-am cerut sa imi spuneti ce sa mananc cu exactitate, v-am cerut retete de mancare, cititi si voi mai bine. Si nu cred ca daca am 64-65 in talie sunt grasa, am burta acolo, si seara dupa ce mananc ma balonez de la orice, seara am 70 in talie. Va dati seama si voi ce balonata sunt.

| aXy99 a răspuns:

La 19% grasime deja o dai spre suprapoderabilitate. De la 20%+ te poti considera supraponderala in toata firea. Mancatul nesanatos nu te umfla neaparat, problema ta e ca mananci PREA MULT, de aia ai burta, ca ai prea multa grasime. Ideal ar fi sa ai 10-15%, tu deja esti in extrema superioara.
Si vezi cum vorbesti, daca te-aude mama ta ce scrii la 12 noaptea pe internet, te incuie-n beci.

| 0oanonimo0 a răspuns:

Nu am mai ras asa tare in viata mea. Chiar ca esti comic. Du-te la teatru sa faci niste cursuri... ti-ar merge de minune?

Te-am pupat, pa! Si succes cu transmiterea sfaturilor handicapate catre alti oameni! O sa-ti faci job din asta!

Ultimul tau comentariu, a fost cel mai amuzant lucru citit in ultimii 3 ani de zile.
Multumesc mult ca mi-ai facut ziua mai buna!❤️❤️❤️