| MariaCristinaIoana a întrebat:

Am si eu o intrebare. Daca mananci la ore fixe, poti sa te ingrasi? Eu am mare nevoie sa mai pun cateva kg.Am auzit de asemenea ca mancatul la ore fixe slabeste.Nu stiu ce sa cred..eu mi-am facut un program si incep sa il respect.Mananc aproximativ din 2 in 2 ore, iar mesele de pranz si de seara sunt foarte bogate.Am de asemenea foarte multe gustari..Trebuie sa stiu insa daca e bine sa mananc la ore fixe.Si daca e bine sa am multe mese pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| steffyboy a răspuns:

Da,e bine sa mananci la ore fixe...nu are nici o treaba mancatul la ore fixe cu ingrasatul sau cu slabitul...atat doar ca esti mai organizat si poti manca numarul de mese pe care ti-l propui. Daca vrei sa te ingrasi(sa mai pui niste masa musculara)iti recomand sa faci un sport.(fitness sau ce preferi tu).

| Syndre a răspuns:

Cel mai corect e, într-adevăr, să ai ore fixe, atât pentru slăbit cât și pentru îngrășat. Nu te ajută în mod deosebit să te îngrași sau să slăbești, dar este mai simplu pentru organism să ai un program.
Ca să te îngrași singura "regulă" pe care trebuie să o respecți e să mânânci în surplus caloric.
Îți recomand să mânânci multe produse sănătoase care sunt bogate în calorii: miere de albine, nuci caju, semințe, arahide, migdale, fistic, nuci, unt de arahide, avocado, ulei de măsline, fructe dulci(banane, ananas, struguri), fulgi de ovăz, cereale fără zahăr, smoothie-uri de fructe etc. Alimentele de genul sunt perfect pentru gustări atunci când încerci să pui pe tine. happy
Încearcă să mânânci mulți carbohidrați: paste, orez, cartofi, pâine etc.
E important să mânânci din toate grupele alimentare: ouă, carne, pește, legume, fructe, cereale și făinoase.
Încearcă să eviți produsele de tip junk food, sucuri de comerț, prăjeli etc. Deși multe sunt bogate în calorii în exces dăunează.
E okay să ai cam 6 mese pe zi(3 principale și 3 gustări), dar nu trebuie să stai musai cu ceasul lângă tine să vezi când să mânânci. După cum am spus, atâta timp cât ești în surplus caloric ai să pui pe tine.
Te-ar putea ajuta și sportul, îți mai crește apetitul. Mult succes!