| Dino93 a întrebat:

Bună!
Cred ca am o problemă în zona genitală. Am o secreție albă care are un miros neplăcut, simt și o mâncărime în acea zona. Nu se poate pune problema de o igiena necorespunzătoare...Țin să menționez ca am întreținut relații sexuale acum o săptămână și el nu are nicio boală, pentru că eu sunt prima cu care și-a început viața sexuală. Voi ce credeți ca ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

E o infectie, mergi la ginecolog. Nu trebuie neaparat sa aiba el o boala

| Dino93 explică (pentru AdelinaC):

Și de la ce ar putea să apară o infecție dacă el nu are nimic? În perioada asta nu pot să ajung la ginecolog, sper totuși să nu se agraveze.

| AdelinaC a răspuns (pentru Dino93):

De la flora bacteriana care se gaseste in mod normal in acea zona. Prin atingeri unele bacterii din zona anala sau a uretrei au ajung in vagin. Poti avea igiena perfecta, el sa fie sanatos, tu la fel... sunt infectii care apar la multe femei. Sa nu faci dusuri intravaginale pentru ca vei agrava, avand in vedere ca vei distruge flora de aparare.
Mie imi apareau multe infectii de acest gen cand eram adolescenta si ma masturbam, prin autoinoculare, fiind virgina. Ce iti pot recomanda este sa eviti sa porti absorbante zilnice, sa mentii igiena in fiecare zi, lenjeria sa fie lejera si sa nu fie fixa sau tanga(atunci prin frecare in timpul mersului bacteriile din zona anala patrund mult mai usor in zona vaginului), daca porti pantaloni sa nu fie f ridicati ca sa permita aerisirea. Mergi la farmacie si cere un produs care se poate da fara reteta, explicand ce problema ai. Si nu uita: pana iti trece complet evita sa ai contact sexual.

| nedeea86 a răspuns:

Https://www.csid.ro/......t-16219788

Te sfatuiesc sa te duci la un control ginecologic, aici pe internet nu vei gasi un raspuns exact. Medicul iti va da un tratament adecvat. Si pe viitor sa va protejati, indiferent de situatie! Asa veti evita fel si fel de situatii neplacute.

| laurasandu a răspuns:

Nimeni nu iti poate da un raspuns concret. cel mai bine este sa consulti un doctor specialist.

| claudiusbrutus a răspuns:

Medicul dermato venerice iti va raspunde cel mai bine.tratata dupa ureche aceasta afectiune poate deveni foarte grava sa te afecteze pe toata viata dar tratata la timp nu lasa urme