| anonim_4396 a întrebat:

cresterea in inaltime este constanta? Am aproape 17 ani si nu am mai crescut de vara trecuta (am facut un control la doctor acum 7 luni si mi a zis ca voi mai creste 4-5 cm pana la varsta de 21 de ani) as vrea sa stiu daca cresterea in inaltime se poate opri pentru o perioada de timp.(sa stacnezi) thx

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de genetica ta doar de ia

| Sportfreak a răspuns (pentru RAY):

Pai asta stiam si eu... de aia m-am dus si la doctor pentru ca tata si mama sunt scunzi (1.70 si 1.59) si eu am 1.77 si mi s-a spus ca voi mai creste deci... dar nu stiam ca, cresterea nu este constanta.

| RAY a răspuns (pentru Sportfreak):

Eu din cate stiam e spontana si da constata

| Lolalita88 a răspuns:

Eu am avut o perioada in care am crescut brusc si dupa m-am oprit.Nu am mai crescut de aproape 2 ani asa ca am facut un control la doctor si mi-a spus acelasi lucru, asa ca poti sa stacnezi si dupa o perioada de timp sa mai cresti! happy

| Georgiana_Ungureanu_1994 a răspuns:

Da. Poți sa te înalți și după 21 de ani. Vei crește atât cât îți permit cartilajele. E normal.