| MarinescuDaiana a întrebat:

Cu ce medicamente poți combina cipralex-ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce ai intreba asta?
scrie si pe prospect cu ce nu ai voie sa le "combini" cum zici tu.
De ce ai vrea sa iei extra medicatie ( nici tu nu stii de care) cu pastile pentru nebuni?

| aimullah123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Antidepresivele nu sunt pastile pentru nebuni. Nu sunt antipsihotice tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru aimullah123):

Ai luat vreodata andidepresive? sau vorbesti gen, din auzite?

| MarinescuDaiana explică (pentru anonim_4396):

Nebun ești tu! Nu înțeleg pentru ce te bagi în seama atâta timp cât nu știi sa oferi un răspuns ferm.
Cât despre antidepresive cel care trebuie sa se documenteze ești tu, dragul meu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MarinescuDaiana):

Ai luat tu vreodata antidepresive, si sa le stopezi vreodata, asa, dintr-o data? ca eu da.
Ca mi se pare ca vorbesti de pe wikipedia?
Una e ce citesti tu pe internet, si una e cand le iei.
Ce experiente ai avut tu cu antidepresive, si de care? Ca eu am fost in n grupuri de oameni care au luat sau iau in continuare, ( grupuri de la medicul de familie) si toti au aceleasi simptome, da nu iti mai zic si ce efecte adverse au, si ce se intampa cand le stopezi sau le schimbi, ca se pare ca stii deja.

| aimullah123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am luat si chiar iau si acum. Dar nu ma mai obosesc sa iti explic. Nu esti capabil sa intelegi. Macar cauta pe net sa vezi din ce categorie fac parte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aimullah123):

Inseamna ca minti, daca zici ca ai luat antidespresive, si zici ca n-au nici un efect secundar, mai ales psihic happy
Si pe langa faptul ca am luat eu, si ti-am povestit de experienta mea, sunt mii sau mai multi, care vorbesc si pe Youtube despre asta.
Numai la tine frate n-a avut efecte secundare.
Cred ca mamanci ce nu trebuie aiurea si nu ai fost nici o data pe antidepresive.

| aimullah123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am zis doar ca nu sunt pastile de nebuni! straight face
Lasa asa....crezi tu ce vrei

| aimullah123 a răspuns:

Pai furazolidonul zice ca interactioneaza cu antidepresive triciclice iar cipralexul face parte din alta categorie, ISRS( inhibitori selectivi ai recaptarii de serotonina). Cel mai bine e sa citesti prospectul.
Apropo, eu am citit prospectul la furazolidon terapia 100mg.
Cel mai important e sa nu iei alte antidepresive impreuna cu cipralex. Iar restul scrie pe prospect. Si daca scrie ca interactioneaza nu inseamna neaparat ca mori sau ca patesti ceva rau. In majoritatea cazurilor unul ii reduce efectul celuilalt. Dar mai bine tii cont de tot ceea ce scrie pe prospect. Eu am luat antibiotice cu cipralex si scria sa nu iau si nu am patit nimic.

Deci ca sa fiu sigur ca ai inteles recomandarea mea este sa citesti atat prospectul medicamentului cipralex cat si prospectul medicamentului celuilalt ca sa te asiguri ca pot fi luate impreuna. Cel mai bine e chiar sa tii cont de ceea ce scrie acolo.

| MarinescuDaiana explică (pentru aimullah123):

Mulțumesc de ajutor, am luat azi pe la 6 un furazolidon, și acum trebuie sa iau cipralex-ul și nu știu sigur ce se va întâmpla. Îl voi lua și asta e. Sper ca furazolidonul sa fi ieșit din corp deja.

| MarinescuDaiana explică:

Merge in combinație cu furazolidon?!