| mentholinks a întrebat:

Cum pot sa stiu daca sufar sau nu de schizofrenie paranoida? Am facut cateva prostii si mi-a fost pus acest diagnostic de o psihiatra care nici nu prea a vorbit cu mine, ea stiind de la psihologii care m-au consultat anumite chestii. Exista vreun test ceva? Eu simptome nu am, au fost doar niste episoade pe care eu mai degraba le-as asocia cu alte lucruri. La alt doctor nu pot sa ma duc pentru ca acum sunt in Germania si nici nu am inca asigurare medicala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Atunci psihiatrul ala este mult prea prost. Un doctor psihiatru nu ar lua sfaturi de la psihologi, care nici macar nu au vreo tangenta cu bolile mintale. Fii sincer(a) cu tine si incearca sa raspunzi la urmatoarele intrebari:
1. Ti se pare ca auzi voci cand esti singur(a)?
2. Te simti izolat(a) social?
3. Consideri ca ceea ce gandesti poate ajunge la alti oameni care se pot folosi de gandurile tale pentru a-ti face rau?
4. Esti lipsit(a) de motivatie?
5. Delirezi?
6. Gandurile tale sunt neorganizate?
Daca raspunzi la aceste intrebari cu "NU" in cea mai mare parte, nu ai schizofreniei. Dar daca, totusi, vrei sa te linistesti, consulta un doctor psihiatru privat.

Răspuns utilizator avertizat
| MedionTcO a răspuns:

Tocmai de ce nu aleg eu psihologii. Ei sunt o prostie, serios. Nu prea fac bine oamenilor. Doar celor care sunt antisociali, probabil. De ce nu vorbesti cu cineva drag tie? Daca tu consideri ca nu ai nimic, atunci nu ai. Multa sanatate si ai grija de tine si viata ta!

| MariusFD96 a răspuns:

Deci psihiatrul ar trebui sa faca niste sedinte cu tine, sa te analizeze. sa faca observatii si mai apoi sa puna un diagnostic. Asta face un psihiatru adevarat ca sa se convinga daca tu ai sau nu o problema. Nu se ia dupa vorbele altora indiferent ca aia sunt psihologi, psihiatrii, psiho-terapeuti, etc. Deci eu zic sa iti vezi linistit de viata iar daca tu consideri ca nu ai nimic si ca acele episoade au fost doar niste intamplari inseamna ca asa e. Eu unul sunt foarte sceptic cand vine vorba de psihologi/psihiatrii. Multi iti pot pune un diagnostic la vrajeala doar ca sa isi scoata ei niste bani. Episoadele acelea pot fi si din cauza stresului. A oboselii. A nervilor. Ai grija de tine si nu te mai lua dupa orice doctor. Poti apela la un doctor care este recomandat de fosti pacienti, unul privat care sa isi faca treaba asa cum trebuie.