| Spargator777 a întrebat:

Salut tuturor! În urma cu aproximativ 6 ani, am plecat intr-un fel de excursie in Olanda. Dupa ce am ajuns, am inceput sa consum anumite substanțe (cocaină, hasis, marijuana, crack si heroina) doar ca eu eram in asa zisa excursie pentr-i-a ma lepăda de o datorie la niste cântări foarte nenorociți. Dupa aproximativ 2 zile, am inceput sa coloctez din diferite magazine câteva rânduri de haine pe care, sa le pun deoparte ca mai apoi aceste-a sa fie trimise in tara la c amatari. Soarta a facut in asa fel încât, unu' dintr-e prietenii mei sa fie arestat, iar eu, sa rămân de izbeliște. Dupa câteva zile, a inceput sa ma urmărească cineva peste tot pe unde mergeam, eu nestiind cine sunt pana mai acum ceva timp (si au trecut de atunci mai bine de 3 ai) erau peste tot, oriunde ma uităm si, in plus, am inceput sa am o groaza terifiantă de ei. Sa nu o mai lumesc atata, intr-una dintre seri, am inoptat la un loc pentru cei care nu au adăpost. In acea seara mam panicat si pentru ca nu stiam cine sunt (la acel moment) dar de urmărit ma urmăreau, am decis ca trebuie sa ies din acea încăpere cât mai repede cu putință. Si ce am facut? Am luat o cană si un prosop, si am mers la baie. Ajuns in baie, am dat drumul la apa, am pus cana in prosop, l-am spart s mai tăiat la ambele mâini, desigur niste tăieturi superficiale (cu exceptia uneia care a trebuit sa fie cusuta), dupa ce am iesit din baie, m-am pus jos in fata unei camere si acolo am stat pana cand a venit un echipaj de salvare.
Citiți, va rog, in continuare!
Dupa aproximativ 3 ani si ceva lan vazut pe unu dintre ei in Spania, trecând pe langa mine dar, si ma salutat. Si desigur ca eu am continuat consumul de droguri cu mici pauze de câteva luni. Au inceput sa ma urmărească si mai multi pentru ca a umblat vorba ca in satul in care locuiam ar fi fost violată o fata si vina ar fi cazut pe mine, din cauza ca am un comportament suspect si ca sunt prea retras, dar si ca am o fata de asasin. (Pe asta cu asasinul mi-a spus-o un fost amic ca cică iar fi spus alți amici de ai lui) dupa ce s-a aflat ca tipa mintise (țin sa precizez ca ei doar mai bănuit fara a mere la politie). Cu ceva timp in urma, mai exact cu 3 luni am inceput sa pierd notiunea timpului iar anul ia mea a interpreta gresit anumite gesturi ale mele crezând ca este simptomul unei boli. Eu ii întrebat des ce zi este azi (gen) dar in spirit de gluma, si fara a le spune ca este de fapt o gluma. Nu mai beam prieteni iar cand iese am prin sat toți credeau a sunt ciudat si, am inceput sa ma prefac c vorbesc la telefon(de fapt vorbeam singur, constient fiind, c doar eu voiam ca ei sa creadă ca am macar cu cine sa comunic) si tot asa. Si culmea, telefonul cu care ma prefacem vorbind la telefon era si stricat. Intr-o zi, vorbeam la acelasi telefon folosind acea si strategie cand, mam întâlnit cu o prietenă dea mari si mele care ma salutat, dar i eu pe ea. Sigur ca i-a spus mari si ca m-a vazut vorbind la telefon si matusa i-a spus c nu am telefon iar ea i-a spus ca un telefon alb iar matusa i-a spus ca acel telefon nu merge) Si revenind, m-am taiat din nou, dar de data aceasta, am fost internat pe motiv de sinucidere. Am luat un cutter si am amenintat ca ma sinucid, eu fiind in camera mea si punând patul în usa ca sa nu poată într a nimeni. A venit matusa, a batut in usa si ma întrebat ce se intampla. Eu, strigăm ca imi ascund anumite lucruri si ca ma sinucid. Intr-un final, mam mai linistit. Dupa o ora, am iesit in parcul e langa casa si m-am taiat la mâini. La zece metri de mine, era un preot (asta am aflat dupa externare) pe care lan rugat sa sune o salvare si, de aici, bănuiesc ca va imaginați. Dupa externare mi-au spus ca am schizofrenie paranoida! Dupa câteva zile, mergem sus in camera sa ma pun la culcare(asta dupa ce imi luasem medicamentul, pe are il aveam tr-i o lună de zile) si deodată am auzit ca ma strigăt cineva, cu, o voce înceată. Eu eram sigur ca s-a auzit din cap, da nu am spus nimănui. Dar cand eram in spital acolo unde am fost nu va imaginați in ce stres am stat si ce am vazut acolo!
Dupa terminarea tratamentului nu am mai luat pentru ca ma simtisem bine dupa o lună de zile dela el. Țin sa mentionez ca m dos si la psihiatru si mi s-a confirmat, din nou, ca am schizofrenie! Eu am refuzat sa cred stiind ca nu am nimic si ca mam prefăcut, oarecum. Dar dupa câteva luni de zile parca imi cine la usa dar asta in cap, exact ca atunci cand a te cineva in usa cuiva. Mam speriat, sincer! Dupa care, m-am trezit intr-o dimineata foarte instant si eram jumatate adormit jumarate trezit si parca incercam sa gonesc un t antar si am auzit un telefon pus pe receptor dar chiar nu stiu cum sa explic ceea ce am simtit atunci, era ca s cand as fi dormit. Intr-o alta zi ma uităm la ceasul e pe perete iar cand ma uităm pe un alt perete vedeam forma ceasului si nu numai ceasul dar si a altor obiecte din casa gen televizor icoane si niste dungi negre si un pic late! Dar inainte sa ma mut aici in acest sat, locuiam intr-un oras, in care am locuit pana sa ne mutăm aici. Am locuit acolo, timp de 3 ani, iar cu 1 an si ceva in urma ma părăsit iubita care locuia in Romania si pe care o iubeam foarte tare. Practic de aici a inceput tot. Pana sa ma părăsească voiam sa merg in tara dar situația financiară nu imi permitea asta, si plângeam tot impus ca ai mei sa ma ajute, desi, nu isi doreau asta! Am fost asa multe zile, chiar săptămâni. Dupa câteva luni, am auzit cum ma striga cineva pe nume dar, destul de tare ( timp de câteva zile la rand) eram 60% sigur ca vocea se auzea de undeva in afara si nu din capul meu! Dupa neam muta aici in sat, unde un an si ceva nu am iesit aproape de loc din casa. Si a mai continuat asa si dupa ceva luni bine, doar ca acum si plângeam foarte des, eram nervos si in ultimii ani man gandit numai la trecut si cum ma razbun pe toți care mi au facut rau. Mărturisesc c deseori ma gândesc la trecut si imi imaginez tot timpul cum ma vad in viitor in diferite ipostaze, sau dac vad ceva la tv care imi place, ma pun in pielea acelui personaj si asta se intampla destul de des! Si mai nou iar am aproape 2 luni de cand nu ies, plâng am gânduri suicidare (dar nu o voi face) ma invinovatesc, nu am chef de viata decat and ascult uneori muzica si intru in pielea acelui muzician sau ce o fi si ma ce pe mine vacand ce face el. Sunt trist, abătut mănânc doar cand imi este foame, si uneori fortat! (Mărturisesc ca am facut tot ce am spus fiind constient)! Pana acum câteva zile nu dormeam decat ziua, si a durat mai bine de 1 an si ceva dar cu întreruperi. Deci cine vrea sa ma ajute cu un sfat o părere sau un diagnostic( stiu ca nu imi puteti dă un diagnostic, dar macar o părere cât de cat) Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic psihiatru, este foarte clar ca, de la droguri sau nu, a dezvoltat o suferinta practica grava care nu te lasa sa iti tariesti viata. Daca vei lua tratament corect (in fiecare zi a vietii tale), vei putea in cativa ani sa iti revii suficient incat sa duci o viata normala, fara atata suferinta

| Spargator777 explică (pentru Brigaela):

In fiecare zi?

| Spargator777 explică (pentru Spargator777):

Un alt raspun exista? Daca iau tratament 3 ani, sa zicem... imi pot reveni in asa fel încât sa nu mai iau tratament

| Brigaela a răspuns (pentru Spargator777):

Cel putin pentru inceput, in primii 10-15 ani, in fiecare zi. Dupa aceea vei ami vedea, daca te tratezi corect, urmezi ce iti spune medicul, nu faci excese, e posibil ca dupa o vreme (dar nu 3 ani, ci mai degraba 10 sau mai mult), tratamentul sa devina mai usor. Dar nu te grabi, important este sa fii bine, nu sa iei putine pastile

| Spargator777 explică (pentru Brigaela):

Dar de depresie psihotica ce spui? Zic si eu, iau in calcul mai multe variante avand in vedere ca totul a inceput dupa ce ma părăsit iubita si am intrat in depresie pe care nu am tratat-o? Este plauzibil! Este posibil sa fie si asta? Eu zic ca da, tu ce zici, din experienta de de rezidență a acestui site fain?

| Spargator777 explică (pentru Brigaela):

Da, dar tipi (care ma urmăreau si cu care aveam ceva probleme, chiar ma urmareau, deci nu ea doar imaginatia mea, si tot timpul am fost constient de absolut tot) chiar erau reali, pot sa fac diferența dintre real si ireal. Vreau sa spun ca am avut o justificare plauzibilă. Dar doctorului nu i am povestit de aceasta dar nici e ceea ce dupa, înțelegi? Daca as mai merge la un alt psihiatrudiagnosticul ar fi diferit? Si depresia psihotica se manifestă similar cu schizofrenia. Ce crezi?

| Brigaela a răspuns (pentru Spargator777):

Diagnosticele astea se suprapun partial si numai un specialist iti poate spune exact ce ai. Faptul ac ai mintit medicul este un simptom grav care iti arata ca trebuie sa te grabesti cu tratamentul. Faptul ac ai o psihoza, oricare ar fi ea este cert si necesita tratament urgent si indelungat.

| Spargator777 explică (pentru Brigaela):

Îndelungat ce inseamna? (Toata viața, sau cativa ani) nu l-am mințit, nu i am spus pentru ca era prea tarziu ca sa ma creadă, deja venisem la el dupa o lună de tratament dar si cu diagnosticul de schizofrenie(din spitalul in care am fost dus de la spital dupa ce mi-am facut tăieturile acelea superficiale) iar el mi-a spus ca trebuie sa imi dea tratament pentru încă o lună sau doua ca sa vadă cum ma simt (probabil) si sa vadă cum evoluez (dar nici el nu era sigur din moment ce nu mi-a dat din prima tratament pentru cativa ani, zic eu) Si nu mam mai dus inapoi pentru ca stiam si bănuiesc ca diagnosticul meu este unul gresit sau dar in graba

| Brigaela a răspuns (pentru Spargator777):

Orice informatie ascunsa de medic este minciuna, nu conteaza motivul sau momentul.
Nu vei primi niciodata tratratament pe toata viata, la inceput vei primi pe 1-2 luni, apoi pe intervale de maxim 3 luni. Dupa primii 2-3 ani vei face o evaluarea si vei afla mai multe. In general, asteapta-te la un minim de 10-12 ani de tratament, fara a fi exclus ca il vei face mai mult.
Daca nu ai incredere in medicul tau, poti sa te duci sa ceri o a doua opinie, ideea este sa nu amani mult, sa mergi repede, intre prima consultatie si inceperea tratamentului as nu treaca mai mult de o saptamana, maxim 10 zile, in cel mai rau caz.

| Spargator777 explică:

Un alt raspuns mai explicit se poate? Adică tot restul vieți mel va trebui sa iau tratament? Ma pot vindeca în ceva timp cu tratament adecvat?

| Spargator777 explică:

O alta opinie se poate sa primesc si eu, va rog?! Pot sa imi revin in cativa ani cu tratament?

| Spargator777 explică:

Poate sa imi mai raspunda cineva, poate a o alta opinie referitor la tratament si cat timp va trebui luat? Am mai trecut cineva printr-o situație similara cu ce am trăit eu? Va multumesc!

| Spargator777 explică:

Mam visat aseară intr-o camera, iar cand m-am uitat sub pat erau o mulțime de torturi, si am luat o bucățică mica de ciocolată de pe unul dintre torturi. Stie cineva ce inseamna? Multumesc!