| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Cum sa nu ma mai doara picioarele de stat mult in picioare? Am găsit ceva job 12 ore 7/7 zile si din alea 12 ore cel putin 11 le stau in picioare. Ma voi obisnui intre timp? Ce sfaturi aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pănă reziști.
Ciorapi comrpesivi. Ghete ortopedice. Apoi gimnastică și automasaj după serviciu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu iei macar 5000 de lei, trebuie sa fii nebun sa pastrezi jobul.

| MValentin a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca luna are 28 de zile iau undeva la 16.820 lei. Am gasit undeva in UK. Foarte greu n-am timp de nimic. Deci da iau 580 lei pe 12 ore ( 100 lire)

| Sofer a răspuns:

E mult frate. Eu am un job de stau numai in picioare 7 ore si 30 minute

| johnnny123 a răspuns:

Ce job este ăla de 12 ore pe zi, 7 zile din 7? Practic tu muncești 84 de ore pe săptămână în loc de 40, cât se muncește la un job normal.

Dacă este adevărat ce spui, sfatul meu ar fi să renunți la el, pentru că angajatorul în mod clar își bate joc de tine.

| Legion7X a răspuns:

Dacă ai varice este mai greu cu statul prea mult in picioare. Cu timpul se accentuează și se umflă venele. Poate să fie munca oricât de ușoară, statul în picioare mai ales dacă ai probleme devine 30% sau 40% puțin grea. Cu timpul posibil mai mult grea.

| 19flo79 a răspuns:

Am lucrat si eu 12 ore in picioare si mi s-a parut imposibil dar dupa prima saptamana a inceput chiar sa imi placa happy
O sa te obisnuiesti dar nu iti recomand sa lucrezi toata viata asa happy

| InRezevor a răspuns:

Ce job e ăla frate? Nici cei din construcții nu stau atât.
Evident trebuie sa te antrenezi și anume mușchii picioarelor