| Roguee a întrebat:

Buna big grin
Ieri am luat ultima pastila de amoxicilina si azi am luat ibuprofen si algocalmin, dar in seara asta am o zi de nastere si am o nelamurire adica daca pot consuma alcool, gen o bere(macar cu lamaie ca e mai slaba) si nu exagerez cand zic una pentru ca eu nu simt asa nevoie de alcool dar totusi fiind o petrecere e mai ok sa consumi ceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fiind la o petrecere exista cu siguranta si apa plata sau chestii racoritoare. Rezuma-te la alea. Destul ti-ai chinuit ficatul cu ibuprofen SI algocalmin. Ce naiba breh, toti sunteti asa de fatalai ca una-doua gata, tona de antiinflamator si analgezic? Ce ai avut, masea umflata? Foaia de varza e sfanta. Si nici nu dai o gramada de bani ca sa iti nenorocesti ficatul.

| Violleta2022 a răspuns:

Consuma o limonada, este mai sanatoasa in cazul tau!
La petreceri nu-i musai sa bei alcool, mai ales daca abia ai terminat un tratament cu antibiotice, nu risca sa-l repeti dintr-o prostie, ca nimanui nu-i pasa, daca tu bei, sau nu alcool.

| AleLiana a răspuns:

Nu poti consuma alcool deloc.Mai ales dupa madicamente..chiar daca ai luat doar jumatate de algocalmin..Sau altceva.