| anonim_4396 a întrebat:

Da, da tot eu happy
E normal sa simt ceva tare asa in sani? In ambii sani, înainte mă mai dureau si ma mâncau, dar acum ceva timp.Sa fie nodul sau ce? E normal sa simt ceva tare si rotunjor? Ps : am 14 ani si menstruatia menstruatia trebuie sa vina pe 20.
Si ii sunt mai grei si plini si areolele s-au inchis la culoare crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Are frica exagerata, ca daca nu avea nimic, nu mai isi punea problemele astea, deci are ceva! Nu o avea ce zice, asta e corect. Am cam trecut si eu prin ce trece ea, de aia o inteleg, voi din afara mai putin puteti intelege. Nu am trecut prin aceleasi teme de frica, dar principiul era la fel.
La mine era frica de ingrasare si de diabet, zilnic ma uitam la inelul de la burta, la picioare, figura cu frica daca m-am ingrasat sau nu. Daca s-a dereglat ceva si nu mai slabesc (desi nu puteam contrazice fizica), chiar daca mananc putin.
Daca am diabet, daca urca glicemia sus, ma teroriza. Dadeam la sala in prostie sa dau jos de ajunsesem slab ca la parnaie, dadeusem in bulimie + anorexie, jale.

Orice durere, orice "aaa am aia, daca am aia? E de la diabet precis".

Prob e ca ea nu realizeaza nici acum, si pune intrebari mai departe, insa aia este. Desi i s-a spus, nu simte notiunea. Timpul ne va spune dupa ce afla daca pe 20 i-a venit menstruatia. Desi vad ca temerele ei nu-s legata doar de asta. E putin o anxietate generalizata.
Raspunsurile "nu ai nimic", nu rezolva nimic! Ea tot crede ca are. Daca un doctor zice ca n-are nimic, o sa zica ca ala nu e bun, se duce la altul!
Daca si dupa 20 se pastreaza nebunia, trebuie la medic sa-i dea un tratament, vom vedea.

163 răspunsuri:
| AlisXc a răspuns:

Draga mea, cred că la tine e un pic de ipohondrie și trebuie să o tratezi la modul foarte serios pentru că altfel evoluează în atacuri de panica, depresie etc. Cat despre ce simți tu, este un sindrom premenstrual tip adolescentin când hormonii tai galopează, iar ciclul nu ți-a venit pentru că probabil așa cum pățeam și eu la vârsta ta ai ceea ce se numește "ciclu sezonier" adică perioada ciclului se schimba in funcție de anotimp, știu suna ciudat dar chiar exista și se întâlnește la adolescente in special, eu aveam ciclul in jurul datei 15-25 iarna și începând cu primăvară "migra" până când vara ajungeam la 1-7 ale lunii și toamna se repeta

| AlisXc a răspuns:

Oo apropo nu mai asculta toți tâmpiții, îmi place când își dau bărbații cu părerea despre ceva ce nu au avut în viața lor.
Cred că ar trebui sa rogi un adult să îți i-a niste pastile cu ulei de primula, o să îți mai regleze activitatea hormonală și să știi că și anxietate asta a ta tot semn premenstrual este, de asta suntem mai sensibile in perioada ciclului și își permit niște idioți să facă mișto uitând că proasta care nu i-au educat tot femeie era și fără ea rămâneau niste spermatozoizi.
PS: nu uita ciocolata happy

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Quady2007 nu stie dar EU pe mama lui o cunosc cu 9 luni inainte sa se nasca El. Hmm oare cum e posibil?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine,multumesc! Nu o sa o mai fac!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlisXc):

Bine,multumesc mult! Nu prea mănânc dulciuri happy ca am avut si oxiuri si cred ca inca mai am

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

:0
Ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlisXc):

Lunile astea au fost ciudate pentru mine : am dureri de cap in fiecare zi, am avut arsuri in gat si stomac, am avut greturi matinale, urinari frecvente, sani sensibilicrying toate intr-o luna

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlisXc):

De 2 luni parca nu mai sunt eu, de când au început simptomele si am si burta mare, si totusi eu sunt slabă si chiar am slăbit, dimineata e plata si umflata deasupra buricului si cam peste 1 ore se umfla cu totul si căpăta o formă rotundăcrying uneori e tare, alteori moale

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Sanii au început să-mi crească cu o luna in urma, cand su apărut și primele simptome nașpa, si atunci ma mâncau, ma înțepau fara macar sa ii ating

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Până te măriți îți trece prosopel

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

hee hee nu ati uitat laughing
Prosopel si cadiță
Mda.winking

| Alex12Edi a răspuns:

Din păcate încă nu am ajuns cu cititul la ginecologie, când ajung o să revin cu un răspuns ok?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ai uitat * nu s chiar așa de old, old Scholl da, dar asta e altceva.cum sa uit așa ceva You are a true legend & prosopel la valoarea și prestanta voastră...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alex12Edi):

Bine,multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,da sunt o legendă. Vorbiti cu o legenda in persoanalaughing
*prosopel si cadiță
Asta e sloganul laughing
Cati ani aveti chiar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Câți ani aveți ..firai tu sa fi prosopel laughing cam dublu cat ai tu happy văd că ești bine dispusa asta insamna ca i scapat de o posibila sarcina de la cădiță sau prosopel? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum ai faima la fiecare întrebare ai minim 30-40 de răspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing da
Ca raspund la fiecare persoana cu 3/4răspunsuri laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca am scapat.NU mi-a zis nimeni 100% ca nu a-si fi.
Bun e dispusă, mda..Nu stiu ce sa zic, ma doare capul in fiecare zi acum, scap de simptomele alea, apar altele, eu sănătoasă prea curând nu o sa mai fiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Welcome to my world sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adică?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot așa că tine din cauza ipohondriei am o anxietate de toată frumusețea și nu numai. bine că am scăpat de ipohondrie că exact că tine din țânțar făceam... ditamai problema. voiam să spun că bun venit in lumea mea că și eu de la ipohondrie am avut și încă am și acum urmări mai ales că o dobitoaca dermatolog mă diagnosticat cu ceva ce nu aveam și era grav deja eram sigur că aveam boala aia mai aveam puțin și comandam și cavoul că cripta era deja aleasa ..am dat numai de medici retardați sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

crying nașpa.
Acum nu stiu de ce ma doare capul in fiecare zi sad
Si ce am eu e,, țânțar"? Eu nu prea cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da din cauza ipohondriei laughing mai ieși și tu afară din când în când cu prietenii tai nu mai citi toate porcăriile, ești un copil nu trebuie sa te autodistrugi încă de pe acum. ocupați mintea și cu altceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine,eu ies pe afarawinking
Incerc sa nu mai citesc dar parca nu pot, si cand vad ce burta mare am, dimineata e plata si umflata deasupra buricului si dupa cam o ora se umfla cu totul si se face rotundă crying Si se cunoaste super bine burta, se vede daca port un tricou e evidenta. Si sigur nu e de la grăsime, ca am mai slăbit si nici nu mănânc mult. Si uneori e tare burta si uneori e moale

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asa am zis si luna trecuta, ca daca imi vine menstruatia ma liniștesc. Dar au aparut alte simptome si tot nu m-am liniștitcrying tot cred ca sunt

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ciudat, nu știu ce să zic mergi la un medic nu pot să îmi dau seama ce ai.
Daca vei avea un copil numele și prenumele lui va fi prosopel cădiță laughing

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Si nu se rez nimic daca i se spune pentru ca ea simte aceiasi teroare de la frica, traieste totul ca si cum e real, nu conteaza ca, constient stie ca e aberatie. Abia cand anxietatea se duce si cand va simti totul aliniat cu gandirea constienta, se va opri totul.
Si fara anxietate, in aceleasi conditii nu o sa mai aiba treaba, sau trateaza mult mai bine treaba, si e posibil ca dupa ce se duce, sa dispara si toate porcariile astea, exceptie facand acneea aia care nu stiu de unde e, insa si aia va trece.

Cand nu ai anxietate zici "e, si daca ma ingras, vedem noi, slabesc dupa, sau am ramas gravida, vedem noi, asta e, mergem inainte", asa gandeste un om sanatos, altfel e durere.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e mai gravida, era anxietate de la inceput, m-am prins abia azi noapte cand ma gandeam, avea deja afectiunea asta si alea-s motive sa se autoalimenteze "Daca, daca...daca...aia, ailalta, cealalta". Exact cum se intampla mine cu diabetul in 2009 primavara-vara. Simptome asemanatoare dar asociate doar cu diabetul, desi nu aveam, e, am avut odata glicemia 213, e drept, si de acolo s-a declansat, dar tot anxietatea deja existenta in fundal, mi-a facut farsa aia! 1-0, ce sa mai. Si dupa aia a urcat violent si a iesit la suprafata frica.