| anonim_4396 a întrebat:

Da, da tot eu happy
E normal sa simt ceva tare asa in sani? In ambii sani, înainte mă mai dureau si ma mâncau, dar acum ceva timp.Sa fie nodul sau ce? E normal sa simt ceva tare si rotunjor? Ps : am 14 ani si menstruatia menstruatia trebuie sa vina pe 20.
Si ii sunt mai grei si plini si areolele s-au inchis la culoare crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Are frica exagerata, ca daca nu avea nimic, nu mai isi punea problemele astea, deci are ceva! Nu o avea ce zice, asta e corect. Am cam trecut si eu prin ce trece ea, de aia o inteleg, voi din afara mai putin puteti intelege. Nu am trecut prin aceleasi teme de frica, dar principiul era la fel.
La mine era frica de ingrasare si de diabet, zilnic ma uitam la inelul de la burta, la picioare, figura cu frica daca m-am ingrasat sau nu. Daca s-a dereglat ceva si nu mai slabesc (desi nu puteam contrazice fizica), chiar daca mananc putin.
Daca am diabet, daca urca glicemia sus, ma teroriza. Dadeam la sala in prostie sa dau jos de ajunsesem slab ca la parnaie, dadeusem in bulimie + anorexie, jale.

Orice durere, orice "aaa am aia, daca am aia? E de la diabet precis".

Prob e ca ea nu realizeaza nici acum, si pune intrebari mai departe, insa aia este. Desi i s-a spus, nu simte notiunea. Timpul ne va spune dupa ce afla daca pe 20 i-a venit menstruatia. Desi vad ca temerele ei nu-s legata doar de asta. E putin o anxietate generalizata.
Raspunsurile "nu ai nimic", nu rezolva nimic! Ea tot crede ca are. Daca un doctor zice ca n-are nimic, o sa zica ca ala nu e bun, se duce la altul!
Daca si dupa 20 se pastreaza nebunia, trebuie la medic sa-i dea un tratament, vom vedea.

163 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Să citești toate întrebările puse de ea în ultimele zile. Eu am răspuns - nu ai nimic- la toate îngrijorările ei excesive.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da știu că nu e mi-am dat demult și eu seama că e anxioasa, e bine că nu ai și că e doar anxietate deși nici asta nu se vindeca ușor, eu iau de 4 luni pastile și nu vad nici o ameliorare dar diabetul e mult mai grav am in familie câțiva care au diabet zaharat la o sora ii cade dinții din gura deși se spala cat este recomandat i se clatină dinții și o dor.in Romania daca ai anxietate ești văzut ca un nebun și se rade de tine da lumea nu știe că sunt de fapt oameni foarte inteligenți unii din ei atâta superficialitate nu am văzut unii nici nu știu ce e aia anxietate crede că ești nebun daca te vede mai speriat de bombe de fapt e anxietate sociala și se pare că dacă ai depresie sau anxietate ești stigmatizat, marginalizat eu unu regret că m-am născut într-o țară că asta de idioți oameni mai proști că românii nu am văzut și ca rromii, anxietatea se mai vindeca da prostia nu sau retardismul asta ar trebui să înțeleagă unii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ha ha :/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Sper sa nu am nimic. Dar dacă am simptome automat am ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sper sa fie asta, adică anxietate. Adică toata lumea spune ca e imposibil si eu tot pe a mea o tin, din cauza simptomelor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adică în ultimul paragraf ce ati vrut să spuneți? Sper sa am anxietate, daca a-si afla 100% ca nu sunt gravida, cred ca scap de anxietate, deoarece asta e singura mea frica

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce ai tu nu e anxietate e episod anxios deși nu mai e cale lungă până acolo.iar mi te adresezi cu ce ați vrut să spuneți laughing nu ești mai gravida stai liniștită joaca-te pubg ceva un joc ceva, citește o carte, nu te mai gândi acolo.că totul e in mintea ta asta am vrut sa spun ipohondrie semi cronica un diagnostic mare by me

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Made by me*

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar totusi asa de mult dureaza anxietatea? Ca eu cred de 2 luni ca sunt gravida (de când au aparut simptonele) si daca imi vine luna asta menstruatia ar trebui să mă liniștesc complet?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da ar trebui oricum sa te liniștești că așa nu ajungi bine deloc la nici un rezultat ..anxietatea poate dura și ani de zile ..nu ești gravida scoateți asta din cap și mintea prea odihnită asta e problema ta. apucate de ceva prin casa sau de un hobby învăța o noua limba concentrează ți atenția pe lucruri pozitive nu pe imaginare. asculta muzica sau uitate la un film decât să te gândești acolo ..eu de ex am un YouTube preferat capitan dark mereu rad la clipurile lui.așa eram și eu că tine și na nu sunt tocmai în cea mai buna perioadă a vieții thinnk about ITwinking

| Mogiojojo a răspuns (pentru Marius22222222222):

'Intro zi o sa iti doresti sa ai ceva tare'
Cum adica?

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pai unele fete in viata intima mai cauta si Ceva tare. Dupa tine ce e acel ceva?

| Mogiojojo a răspuns (pentru Marius22222222222):

Da, ok dar cum adica intr-o zi? Vrei sa spui la batranete?

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu. Vreau sa spun cand mai creste

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai sunt sanse sa nu fiu?
Au apărut brusc acum noi simptome:am dor gingiile de jos si sunt umflate, nu am mai pățit asta pana acum (simptomele sarcinii:gingii umflate si dureroase) asa brusc a început durerea gingiile, nu mi-a căzut niciun dinte de curând, nu stiu de ce.
Simptom 2: parul îngrășat, am facut baie marti, si de ce am parul îngrășat (sau cum se spune )? Si asta tot de la sarcina apare am citit

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Marius22222222222):

Nu va fi cazul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma uit la BoganImbFamily imi plac clipurile lui crying
Dar acum nimic nu ma liniștește

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ți ai făcut testul de sarcina? La ginecolog ai fost? Dar putea sa fie gingivita și să confuzi simptomele cu cele a unei sarcini

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si celelalte nu cred..Nu am mai avut probleme cu gingiile.
Simt ca toate simptomele le leaga, si sunt semne sa-mi deschid ochii si sa vad ca sunt totusi gravida (cred )
Nu! Si nici nu am sa fac! Ce o fi o fi.Mi-se pare ciudat sa merg la farmacie si sa cumpăr un test de sarcina eu având 14 ani și nici partener sa nu am crying
Dar totusi e normal sa simt acel ceva tare in interiorul sanilor?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si de la ce pot sa am acel ceva tare in ambii sani? E mare si rotund si tare, nu stiu ce e crying
De la ce pot face nodul de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea e, mergi fara nici o jenă ai zis că ești înaltă așa că poate pari mai marewinking mergi o dată of îmi e milă de cel care îți va fi iubit cred că o să se arunce pe geam săracul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ha ha..Nu o sa merg, ce o fi o fi.Eu simt ca deja stiu raspunsul cam 94%
Si de la ce pot sa am acel ceva tare in ambii sani? E mare si rotund si tare, nu stiu ce e
De la ce pot face nodul de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Când o să te duci atunci o să îți spun happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe bune? Asta nu ma ajuta deloc

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ghinion amica happy

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Da, dar degeaba ai zis ca nu are nimic, ca nu conteaza, ea tot frica are, pana nu trece anxietatea. Intreaba din frica ce ar fi.

| AlisXc a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă-mă să te întreb ceva, ai examene anul asta? Întreb pentru că eu am pățit asta la 18 ani după și înainte de Bac când au debutat niste atacuri de panica oribile, mi se păreau că mă dor toate, vomitam aveam reflux gastro-intestinal, arsuri in piept, îmi pulsa capul, mi se parea că ție că am noduli, și cum vedeam că ma dor toate mă stresam și de la stres a debutat un simptom de colon iritabil, am inceput sa mă umflu sa vomit tot ce mâncam, să am probleme cu stomacul, îmi era atât de rău că m-au dus ai mei la toți doctorii, gastro, cardio, neuro, eco, tot toți le-au spus același lucru atacuri de panica, dar fiind dintr-o generație care neagă orice problema de acest gen nu au vrut să mă duc la terapie, după examenele la facultate m-am mai liniștit, a urmat o perioadă de 3 luni ok, însă apoi a venit iadul am inceput sa am palpitații atât de puternice încât leșinam in casa fiind la km distanță de casa la facultate in alta parte a țării, plângeam până dimineața de frică, ajunsesem în depresie, în luna noiembrie m-am retras și mai mult fortandu-i pe ai mei sa accepte m-am întors acasă unde pentru faptul că mă pisau la cap lucrurile s-au înrăutățit. Din fericire pentru mine fara aprobarea lor îmi depusasem dosarul din primăvară la o academie (facultate) din străinătate care începea cursurile la mijlocul lui noiembrie știam că eram acceptă încă din vara dar știam și că ai mei nu o să mă lase fiind în străinătate. Când am văzut ce se întâmplă, că lucrurile se înrăutățesc mi-am luat inima în dinți și am zis: nu știu dacă mor sau nu dar și dacă mor măcar să mor departe, eram așa de nervoasa pe ei că nu mă înțelegeau și că practic leșinam langa ei și îmi spuneau că exagerez, pe mine că aveam simptomele respective încât nu a mai contat nimic. Mi-am sunat unchiul ( var de gradul patru cu tata) care este profesor universitar în Viena și care pe mine pentru că el are doar băieți m-a tratat că pe o fiică de mica, ba chiar pot spune că a fost mult mai apropiat că tata de mine, i-am povestit tot, lucru pe care îl evitasem in trecut pentru că știam că o să se certe cu ai mei și oricum tot timpul le reproșa diverse iar ai mei nu prea îl înghițeau mai ales tata"nu i spune lui cum sa fie părinte cineva", iar unchiul meu a spus așa: " îți închiriez eu apartament, pregătește-te să mergi la academie, dar cu condiția să mergi la terapie imediat ce ajungi acolo"
Au trecut niste ani de atunci, azi pot spune că dacă se dărâmă lumea eu sunt calma, nu îți dai seama ce înseamnă terapia și aceste "boli" sunt tot niste dereglări, creierul nostru produce hormoni care ne dau diverse stări când creierul este deranjat de starea noastră spirituală, de ceva din trecut, de viața noastră el reacționează și produce mai multi hormoni care sa tina fericirea și mediul nostru de viață la nivel optim până într-o zi când citez după doctorul meu "obosește" și din momentul ăla incep problemele, toți hormonii pe care ii eliberează sunt dozați aiurea, îți accelerează inima când nu-i nevoie, îți crește respirația, normal asta generează după sine frica din frică apar simptomele sistemului nervos somatic, tulburări digestive, greață, reflux gastro-intestinal, etc. Când îți pui ordine în viața lucrurile se schimba, la mine s-au schimbat, am devenit stăpână pe mine, am o cariera minunata, o viață frumoasă, am învățat că nu trebuie sa cer aprobarea ălor mei că sa fiu fericita, că trebuie să le cer să îmi respecte părerile fie că le place sau nu etc. Tu inca ești micuța și poate nu poți să schimbi "peisajul" acum dar încearcă să te liniștești, să știi că sunt psihologi online care discuta gratis cu adolescenții, încearcă să meditezi și să te întrebi singura ce anume te deranjează, vorbește pur și simplu tu cu tine și o să vezi că încetul cu încetul lucrurile se schimba. Ti-am spus povestea mea gândindu-ma că poate te vei regăsi, eu as fi avut nevoie atunci să îmi spună altcineva că nu sunt singura pe lume care pățește asta, sper sa te ajute sincer. Multe îmbrățișări pentru tine draga mea.

| xilef123 a răspuns:

Mergi la doctor si fa o ecografie mamara bilaterala, doctorul e singurul in masura sa-ti spuna daca e ok sau nu!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai tratamentul bun pentru anxietate! De aia nu iti merge. Ti-a dat idiotenii de tratamente. O sa te intreb pe privat ce iei, ca aici nu e subiectul, mi-e sa nu-ti fi dat antipsihotice.
De la diabet mda, pot cadea dintii ca la sora ta, ataca tot organismul.
Cu un tratament bun, anxietatea se duce in majoritatea cazurilor, apoi ramane dusa si dupa ce se scoate tratamentul. Si efectul apare dupa 4-5 saptamani deja, nu se duce prea greu, dar sa o ia omu din pripa, deci mare atentie, nu sa stea sa se agraveze.

Nu zice toata lumea ca esti nebun, sunt care zic asa, insa nu prea multi, uite, eu am avut anxietate dar ce, nu am vazut nici in real si nici pe forumuri ca cineva a ras de mine, si am in continuare ceva depresie care nu a cedat la tratament, aia e. Cine ma placa ca om asa, bine, cine nu nu.
Am avut anxietate, am si zis. Dar nu mai am. Deci mai bine ca mine nu o poate intelege nimeni, mai ales ca 95 % traieste ce traiam eu acum 11 ani ca trairi de frici zilnice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu mi-o dat antipsihotice, cred că sufăr de fobie sociala sau tulburare anxioasa e o anxietate serioasa