| anonim_4396 a întrebat:

Da, da tot eu happy
E normal sa simt ceva tare asa in sani? In ambii sani, înainte mă mai dureau si ma mâncau, dar acum ceva timp.Sa fie nodul sau ce? E normal sa simt ceva tare si rotunjor? Ps : am 14 ani si menstruatia menstruatia trebuie sa vina pe 20.
Si ii sunt mai grei si plini si areolele s-au inchis la culoare crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Are frica exagerata, ca daca nu avea nimic, nu mai isi punea problemele astea, deci are ceva! Nu o avea ce zice, asta e corect. Am cam trecut si eu prin ce trece ea, de aia o inteleg, voi din afara mai putin puteti intelege. Nu am trecut prin aceleasi teme de frica, dar principiul era la fel.
La mine era frica de ingrasare si de diabet, zilnic ma uitam la inelul de la burta, la picioare, figura cu frica daca m-am ingrasat sau nu. Daca s-a dereglat ceva si nu mai slabesc (desi nu puteam contrazice fizica), chiar daca mananc putin.
Daca am diabet, daca urca glicemia sus, ma teroriza. Dadeam la sala in prostie sa dau jos de ajunsesem slab ca la parnaie, dadeusem in bulimie + anorexie, jale.

Orice durere, orice "aaa am aia, daca am aia? E de la diabet precis".

Prob e ca ea nu realizeaza nici acum, si pune intrebari mai departe, insa aia este. Desi i s-a spus, nu simte notiunea. Timpul ne va spune dupa ce afla daca pe 20 i-a venit menstruatia. Desi vad ca temerele ei nu-s legata doar de asta. E putin o anxietate generalizata.
Raspunsurile "nu ai nimic", nu rezolva nimic! Ea tot crede ca are. Daca un doctor zice ca n-are nimic, o sa zica ca ala nu e bun, se duce la altul!
Daca si dupa 20 se pastreaza nebunia, trebuie la medic sa-i dea un tratament, vom vedea.

163 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și dacă nu dispar? crying
Am presimțirea ca nu sad
Și nici nu simt ca trebuie să-mi vina. Doar ca ma dor sânii.
Și acum am luat-o cu amândouă :și sarcină și cancer.
Ca am burta acum rotundă și s-a umflat, dar e altfel decât înainte și ma doare capul în fiecare zi și sânii grei și durerosi.
I-am spus mamei de burta, a zis ca e normal, e mai grav când e plata, adică când e trasă asa. Dar 101% nu aveam înainte burta asa. Maine e în 20, nici nu ma simt ca imi vine crying
Acum cred ca am de amândouă crying
Dar nu ma mai dor gingiile, gingia aia e umflata dar nu ma mai doare.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Presimtirea ta e falsa. Putem simti multe fals. Adevarul va spune concret cum e, nu ce gandim, ce simtim. Normal ca si presimtirea tot afectata de anxietate este si e neagra, daca presimteai bine adica aveai optimism, stricai jocul anxietatii, iar ea nu vrea asta, ea vrea sa se autoalimenteze.
Ganduri, trairi, senzatii, presimtiri, toate-s negre in mod fals deci capcana.

Acuma e clar dupa ce ai zis asta cu cancerul, e clar anxietate.
Vedem maine poimaine daca vine menstruatia, nu putem sti de acum.

Si asa mai ca gluma mai ca serios, si daca ai avea, aia e, mergem inainte, traim, bine, murim iarasi bine si tot nu avea ce cauta frica asta asa exagerata. Si aia care au cancer, isi traiesc viata pana sa se duca, deci oricum o dai, nu da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și sarcina tot falsă e?
Dar sfarcul îl am asa de o lună, o lună de când l-am observat eu, poate îl am asa dintotdeauna. și asta drept e puțin asa, dar nu prea. Și dacă nodulul nu trece după ce imi vine? crying
Și dacă am de amândouă? crying

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveai dinainte sfarcul asa dar acu cu frica asta ti-a casunat pe el, inainte nu bagai de seama asa cum era si normal.
Si daca nu trece si daca ai ambele, sau daca n-ai, aia e, am zis, mergem inainte cum o fi! Ce sa zic? Oricum nu se explica asa panica oricare din doua cazuri ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De ce s-a nu se explice panica?
Deci dacă a-si fi gravidă cu cancer la San?
Sausi stiu eu ce boli am. Deci nici nu simt ca azi imi vine menstruația, e clar ca nu vine. Nu ma doare nimic, nu ma simt diferit. O să întârzie ca de obicei sau nu imi mai vine.
Posibil ca îl aveam asa mereu, dar nodulul nu. Nu aveam nodul și sânii asa grei și durerosi, mama zice ca sunt ca imi vine menstruația, dar eu tot nu cred. Sa treaca asa dintr-o dată? Si sarcina sa fie falsă? După toate simptomele posibile ale sarcinii pe care le-am avut în ultimile 2 luni.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate sa intarzie menstruatia, probabil ca s-a mai intamplat.
Pai daca mama ta spune, ea are experienta de viata, altfel crezi ca te lasa asa sa nu te duca la medic?! Nici vorba.
"dar eu tot nu cred." Pe ce baza nu crezi?

Si panica la ce ajuta? Sa presupunem ca esti gravida si ai avea cancer la san, aia e, mergem inainte cu ce avem la o adica.
Asta presupunand prin absurd ca ai avea cele doua desi nu e asa.
Cate femei sunt gravide si poate au si cancer la san si nu au panica, sigur ca au asa putina teama, dar aia e, se trateaza, sarcina se rezolva.

Insa se explica panica ta exagerata daca ai anxietate, e fara voia ta.
Ai vazut ca si gingiile si-au mai revenit tot de la sine.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti la varsta cand ar trebui sa discuti toate aceste probleme si dileme cu mama ta, care stie prin ce treci, fiindca la aceeasi varsta a trecut si ea prin ele si te poate sfatuii direct, iti poate explica si arata ce sa faci corect si cum sa te protejezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am vorbit, a zis ca asa e înainte de menstruație. Dar eu simt ca sânii grei, durerosi și nodulii nu vor trece după ce imi vine menstruația. Asa a zis ca pateste și ea înainte de menstruație. Menstruația trebuia să-mi vina ieri, dar nu se venit. Ma doare capul în fiecare zi sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ele sunt gravide ca au vrut, eu nu stiu de unde până unde am ramas. Acum burta s-a mai întărit, și-au revenit gingiile, dar nu stiu de ce l-au durut asa brusc, dar tot e umflata gingia. Ieri am avut din nou mici arsuri în gât, au revenit simptomele, și chiar daca imi vine menstruația, eu dacă am simptome asa nu ma liniștesc. O să vina ciudat ca în ultimile 2 luni, dacă o să vină. Ieri nu a venit sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mi-a venit azi dimineata menstruația. Trebuia să vină ieri dar ma bucur ca a venit aproape regulat. Ma doare acum burta dar ma bucur ca a venit happy Credeti ca trebuie să ma liniștesc? Sper acum sa fie o menstruație normală și sa treaca nodulii.
Da, în fiecare lună imi întârzie câteva zile, maxim o săptămână.Dar luna asta a venit aproape perfect happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, am uitat tu esti fetita cu IPOHONDRIA (care inventezi boli acolo unde nu exista)!
Vezi noduli si cancer de san, cand toata lumea iti spune ca asa ni se intampla tuturor fetelor si- foarte normal, inainte de menstruatie si apoi afirmi ca ai fii gravida, cand nu ai avut in viata ta sex.

Eu spun sa iei o pauza de la inventiile astea si sa te procupi de alte lucruri, care sa te faca fericita!
Iesi afara si joaca-te cu prietenele, da-te cu rolele, plimba-te cu bicicleta sau pur si simplu du-te la piata cu mama ta, daca nu ai scoala online si nu ai teme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ma plimb, dar nu pot scapa de gândurile astea. Nu inventez, simptomele nu sunt în capul meu, le simt eu pe pielea mea. Acum dimineata mea venit menstruația, sper să-mi vina normal nu ca în ultimele 2 luni, și nu și trecut. Imi simt sânii și grei și ma dor. Menstruația trebuia să-mi vina ieri, dar mi-a venit azi. Am toate simptomele de sarcină : grețuri, arsuri, dureri de cap, spate. Am școală online, dar nu fac 24 din 24 laughing de 2 luni cred ca sunt, când au început primele simptome, și pe parcurs au apărut altele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti scapa pentru ca continui sa le inventezi, cand nimic din ce afirmi nu-i adevarat! Nu esti gravida si nu ai noduli sau cancer mamar, ai o simpla gastrita si atat.

Imi pare rau fetita, dar va trebuie sa mergi la un psihiatru si sa te tratezi, acum cat esti inca micuta, fiindca boala evolueaza si vei ajunge foarte rau, sa faci crize de panica.
Pune mana si invata, ca ai prea mult sa stai si sa inventezi simptome si boli, ori iesi afara si te joaca cu fetitele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Doamne. Cum sa nu am noduli? Am la ambii sani, îi simt(nodulii) sunt mari, și câteodată ma moare sânul când pun mâna. Și dacă e de la menstruație nodulul, de ce nu a trecut? De azi dimineata cand a curs prima dată, a mai curs 1 picătură și era de culoare cam închisă, care acum s-a făcut ca un roșu aprins, poate asta e și menstruația pe ziua de azi, 2 picaturi. Și nodul am la ambii sani, simt ceva tare în ei, a zis și mama ca asa e înainte de menstruație, dar tot nu și trecut chiar dacă azi mi-a venit. Eu invat, ma joc, fac de toate dar nu este un moment în care sa nu ma gandesc. Și sfarcul de la sânul drept e înăuntru, și acum cu nodulii m-am speriat rău de asta crying
Poate ca nu e adevărat ca sunt gravidă și ce mai presupun eu. Dar înțelegeti ca simptomele nu sunt în capul meu, când mi-e greata, mi-e greata, când am arsuri, am arsuri, când ma doare capul, atunci ma doare. Nu inventez eu simptomele astea, dacă le inventam eu nu mai eram asa stresata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și a curs puțin până acum crying 3 picături
Minunat, cum sa ma liniștesc? crying asta e și menstruația, și credeam ca vine normal.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe deoparte o trimiti la medic asa cum e corect, pe de alta zici in mesajul celalalt ca si ceilalti ce nu trebuie, ca sa nu se mai gandeasca, sa faca altele, nu poate! Am tot explicat mai sus si ieri si alaltaieri.
Degeaba constient sti ca nu e asa, sau ca nu e bine, nu iti mai arde de altele, anxietatea aia, frica iti fura gandurile, te macina gandurile alea fara sa vrei.

Si daca invata, tot asa simte zice "si daca...e? Si daca la mine nu e cum scrie?". E o boala! Pana nu o trateaza nu scapa, se va agrava probabil asa cum zici.
Si dupa ce scapa de problema, abia apoi nu mai inventeaza boli si face aia si aia!
Cine a trecut serios prin asta (nu aia care la orice frica gata, au anxietate si la orice suparare depresie), stiu ce zic.

Nodulii ii are cu adevarat! Insa da, bolile sunt inventate, ii pune asociati cu tot felul de boli.

Tu ai zis de medic, dar in general multi nu au trecut prin ce trece ea sau prin ce trece un om, nu au fost in pielea lor, sa simta ce gandeste, ce trairi are, dar dau sfaturi asa din afara aiurea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vazut ca a venit menstruatia?! Deci nu esti insarcinata, desi poate si acum zic de pomana, ca tu tot ai temeri.
Cu nodulii, ii ai, dar asocierea cu cancerul e cum ar veni inventata, bine, inventata de anxietate, nu de tine, ca nu tu vrei asta. Anastasia nu zice ca nu ii ai, zice ca mine, ca bolile pe care le invoci sunt imaginare, adica care ar fi produs acei noduli.

Ca azi ca ieri, nu conteaza, tot a venit normal menstruatia, plus minus 1-2 zile nu conteaza.
Normal ca esti nelinistita, ca anxietatea asta job are, sa te tina nelinistita, inventeaza motive la infinit, pana ce vei lua masuri sa o elimini pe anxietate adica la medic daca nu trece si nu trece, asta faci cum vrei, precis nici mama ta nu s-a prins, te ia ca multi "nu te mai gandi draga, nu ai nimic", de te zapaceste la cap, ca habar n-are ce si cum si ce ti se intampla.

Si oricum daca nu si nu, mama ta va trebui sa te duca la medicul de fam macar, sa intrebe un medic ce e cu tine! Nu te poate lasa asa la infinit cu gandurilea astea. O sa te duca pana la urma daca nu trece si tot ai asa simptome, ganduri, temeri, nelinisti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, mi-a venit. Dupa ce mi-a zis mama nu vreau să-i spun că eu cred în continuare ca sunt gravidă crying
Dacă stau si ma uit mai bine am și simptome de diabet, acum dacă apare vreun simptom repede citesc de la ce boala, înainte chiar nu citeam pe net și dacă aveam 100 de simptome deodată. Cum anxietatea să producă noduli? Acum nu mai urinez nici Des. Pai normal ca nu vreau sa am, dar simptomele imi dau de cap. Cu timpul sper sa se rezolve, măcar asta cu sarcina. Am facut atunci și analize de toate și chiar nu și ieșit rele, am luat calciu, vitamine și încă ceva. Mama zice că arsurile mi-au trecut de când am scăpat de oxiuri, dar nu are legătură cu asta. Și ieri am avut mici arsuri în gât, și azi dimineata o stare nașpa și puțin greata. Simptomele mai își o pauză, dar nu trec de tot.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai simptome de diabet.
Vezi? "Inainte chiar nu citeam si daca aveam 100 de simptome odata", atunci nu aveai anxietate.
Insa sper sa fie trecatoare adica sa treaca treptat lent. Eram sigur ca, crezi ca esti gravida in continuare, haha. Ti-am zis de dinainte "si daca vine menstruatia tu tot o sa zici ca ai fi gravida".
Treci prin asta ca asta e, cred ca va trece abia cand vei fi sigura ca nu esti gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ba am, imi vine sa beau apă încontinuu, urinez des și toate simptomele. Dar nu am diabet.
Am eliminat ceva negru la menstruație, bucatele mici negre. Mama zice că sunt cheaguri, dar nu s-au deformat la atingere. Azi a curs normal, a curs azi până acum cât a curs ieri toată ziua. Ma bucur ca curge normal, dar sa fie cheaguri alea? Nu pot scapă de frica asta cu sarcina! crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De atata timp, nu cred ca va trece lent, deși a-si vrea crying

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa scapi de frica cu sarcina cand trece timpul si nu creste burta, abia atunci o sa fi convinsa. Diabet clar n-ai.
Sa vedem dupa ce vei fi convinsa ca nu esti gravida, daca trece totul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Burta mare o am, înainte nu o aveam asa, e mare și rotundă, și dacă crește?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Vom vedea atunci, deocamdata nu ne putem da cu parerea, inainte cand nu o aveai asa? Daca creste aia e, ce sa zic? Testu n-ai vrut sa-l faci ca sa scapi de teama asta care vad ca te innebuneste. Bine, era posibil sa zici "aaa testul nu da bine", si daca iesea negativ, adica poate fi inutil si ala.

Singura dovada f clara e cand trece timpul si burta nu creste. Adica daca dupa 2-3-4 luni e la fel, atunci nu ai sarcina. Asta daca tot nu esti convinsa desi ti-a venit menstruatia, ce sa zic.
Ca degeaba zic, pentru ca ai in minte "si daca la mine chiar daca vine menstruatia sunt gravida?". Asa-i?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, eu tot cred ca sunt gravidă și am menstruație.
Și dacă crește? crying sunt gravidă
Și cu toate simptomele cu tot, eu chiar cred ca sunt, nu mai am nicio speranță că nu a-si fi, asta e... Nu cred ca o să fii convinsă ca nu sunt gravidă, am burta rotundă și mare și am slăbit într-o săptămână 1kg și ceva crying eu mănânc, chiar nu stiu de ce. Și atunci de la ce s-a am burta asa? De 2 luni cred ca sunt gravidă(de când au apărut grețurile matinale), prin Aprilie burta s-a mărit prima dată, dar acum e și mai mare, nu fac testul pentru ca eu sunt convinsă ca sunt gravidă crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Stiu ca nu am diabet, nici nu se punea problema. Dulciuri nici nu mănânc prea mult. Deja a crescut, cum sa scap de frica cu sarcină? Mai mult cred ca sunt gravidă când trece timpul. crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Poate ca mama a avut dreptate ca nodulii sunt de la menstruație, adică acum sunt mai mici nodulii, nu ma mai dor sânii asa des și nu mai sunt asa grei. A-si fi linistita cu sarcina, dar ma arde în gât crying acum doar asta am, ma arde din nou în gât. În urca din stomac sau din capul pietului, e la începutul gâtului, și nu am băut acid sau ceva să am arsuri. crying
Oricum ma bucur ca nu ma mai dor sânii și ca nu mai urinez frecvent și ca nu mai sunt grei și poate până se termină menstruația o să dispara de tot nodulii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi ca nu te mai dor sanii asa? Stie mama ta ce stie. N-are nimic, te arde un timp, apoi trece usor usor. Normal ca or sa dispara nodulii dupa ce se termina menstruatia daca tot s-au micsorat deja. Gandeste-te ca si mama ta a trecut prin asta si stie ce zice, nu zice din carti.
De frica de sarcina am zis cand scapi, cand trece timpul si nu se mareste burta, nu prea ai avea cum sa fi insarcinata, vorba ta, asa din aer? Nu acum vezi, in 1-2 luni, atunci vezi mai serios, nu orice cm crescut, care poate fi din n motive altele.

Diabet normal ca n-ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, nu ma mai ars de 1 săptămâna si credeam ca nu o să masi ardă. Ma arde un timp și apoi trece instant, apoi ma arde din nou. Dar chestia e ca eu nu stiu de ce ma arde asa, și cred ca asta e un simptom al sarcinii. Și dacă crește burta în 1-2 luni? Ar fi clar ca sunt, nu toate ca am menstruație și am rămas gravidă să zic asa din,, aer". Acum sunt mai moi sânii, nu sunt grei, înainte cum puneam mâna deja ma dureau. Sau o să văd dacă sunt gravidă ca am citit ca curge un lapte pentru copil în trimestrul 2..Eu nu mai pot să mai astept cu timpul să stiu daca sunt sau nu crying
Burta mea s-a mărit în ultimul timp, dar nu e chiar tare, e moale. Și când stau lipită asa de perete e moale burta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am mai avut arsuri, am avut acum 2 luni (după ce au apărut grețurile matinale) a ținut cam 3 zile, nu am mai avut o perioadă și apoi iarăși arsuri, tot nu am mai avut o perioadă și acum din nou arsuri crying
Cu cancerul pot spune ca m-am liniștit, dar cu sarcina, ba.