| anonim_4396 a întrebat:

Da, da tot eu happy
E normal sa simt ceva tare asa in sani? In ambii sani, înainte mă mai dureau si ma mâncau, dar acum ceva timp.Sa fie nodul sau ce? E normal sa simt ceva tare si rotunjor? Ps : am 14 ani si menstruatia menstruatia trebuie sa vina pe 20.
Si ii sunt mai grei si plini si areolele s-au inchis la culoare crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Are frica exagerata, ca daca nu avea nimic, nu mai isi punea problemele astea, deci are ceva! Nu o avea ce zice, asta e corect. Am cam trecut si eu prin ce trece ea, de aia o inteleg, voi din afara mai putin puteti intelege. Nu am trecut prin aceleasi teme de frica, dar principiul era la fel.
La mine era frica de ingrasare si de diabet, zilnic ma uitam la inelul de la burta, la picioare, figura cu frica daca m-am ingrasat sau nu. Daca s-a dereglat ceva si nu mai slabesc (desi nu puteam contrazice fizica), chiar daca mananc putin.
Daca am diabet, daca urca glicemia sus, ma teroriza. Dadeam la sala in prostie sa dau jos de ajunsesem slab ca la parnaie, dadeusem in bulimie + anorexie, jale.

Orice durere, orice "aaa am aia, daca am aia? E de la diabet precis".

Prob e ca ea nu realizeaza nici acum, si pune intrebari mai departe, insa aia este. Desi i s-a spus, nu simte notiunea. Timpul ne va spune dupa ce afla daca pe 20 i-a venit menstruatia. Desi vad ca temerele ei nu-s legata doar de asta. E putin o anxietate generalizata.
Raspunsurile "nu ai nimic", nu rezolva nimic! Ea tot crede ca are. Daca un doctor zice ca n-are nimic, o sa zica ca ala nu e bun, se duce la altul!
Daca si dupa 20 se pastreaza nebunia, trebuie la medic sa-i dea un tratament, vom vedea.

163 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru AlisXc):

Partial ai dreptate, dar cazul de fata este altfel, in primul rand ca ea nu vrea ca sa afle nici familia si nici nimeni despre tot ce i se intampla, deci nici vorba ce spui tu.
Apoi, sa vedem ce se intampla dupa ce ii vine menstruatia si se va linisti complet, daca trece, inseamna ca era doar o frica exagerata si atat. Daca nu trece, e bine sa consulte (desi nu va face asta), un medic psihiatru si sa ii zica acela ce e de facut, daca e de terapie sau tratament. Pentru ca daca e nevoie de tratament si nu se trateaza, se agraveaza si terapia e pierdere de timp. Pentru ca multi psihologi desi nu au studiat medicina, se baga in asta si zic "aaa nu e nevoie de medic", si cand se impute treaba, isi iau mainile si zic "aa nu era garantie ca merge treaba, s-a incercat".

Multi medici trimit omul la terapie daca e cazul, nu da neaparat tratament, dar ei trebuie sa fie primii consultati. Ce terapie, degeaba ii zici, ca tot aia simte.
Dar sper sa nu ramana treaba dupa ce afla ca a venit menstruatia, ca daca are, nu e gravida, asta e regula.
Dupa aia vedem.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar vom vedea dupa ce vede ca are menstruatie adica ca nu e gravida. Daca trece, da, era episod anxios. Daca nu trece, e anxietate si trebuie la medic.

Nu poate sa nu se mai gandeasca acolo, tu vorbesti din afara situatiei, nu esti in corpul ei sa simti ce simte, nu poate controla, stie si ea ca nu e in regula, nu prea poate juca ca nu ii e mintea acolo, frica aia ii fura atentia, sau daca poate sa faca ceva, este bine, dar tot nu rezolva problema.
Cand episodul anxios sau anxietatea dispare, abia atunci de la sine face ce zici tu, altfel sunt doar vorbe.
Ipohondria este pe fundal anxios, fara anxietate nu prea ai ipohondrie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da am avut și eu probleme că ea și se pare că am uitat cum e, e corect ce spui tu acum eu nu mai simt nici o amenințare doar când ies afară și văd oameni câteodată nu timpul tremur și nu pot controla acest tremur

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca tot pe a ta o tii, este si normal, asa se manifesta anxietatea. Deocamdata nu ai ce face, nu poti zice ca sa nu te gandesti, sa aia, ca ar fi o prostie. Trebuie sa treci prin asta ca nu ai ce face, cel putin pana vine menstruatia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e, nodulul ala va dispare de la sine, e vrajeala anxietatii, dar nu poti sa-ti zic sa stai linistita ca stiu ca nu vei putea, dar macar iti zic ca sa stii care e treaba, ca ajuta infim sa stii constient ca nu e nimic totusi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai trebuie tratata cu trat corespunzator si va trece. Multi medici sunt neprofi sau neinteresati si dau rasol. De aia multi zic "trat tampeste, te legumizeaza, etc", ca nu se da ce trebuie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am uitat, ca am memorie f buna una la mana, a doua la mana am jurnal, am scris zilnic simptome si tot, ce gandeam, si asa mai departe. Cu data si zi, ore, toate datele le am in jurnal. Am jurnal din 2007 zi de zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,exact! Am frica asta crying

Au apărut brusc acum noi simptome:am dor gingiile de jos si sunt umflate, nu am mai pățit asta pana acum (simptomele sarcinii:gingii umflate si dureroase) asa brusc a început durerea gingiile, nu mi-a căzut niciun dinte de curând, nu stiu de ce.
Simptom 2: parul îngrășat, am facut baie marti, si de ce am parul îngrășat (sau cum se spune )? Si asta tot de la sarcina apare am citit

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlisXc):

Nu am examene anul asta.Eu cred ca sunt gravida! De asta ma tem, de 2 luni parca nu mai sunt eu, de când au început simptomele sarcinii.In 2 luni am avut toate simptomele, si acum mi-a crescut si burta crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru xilef123):

Bine crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asa am zis si luna trecuta, daca vine menstruatia ma liniștesc, a venit menstruatia dar au aparut alte simptome ale sarcinii si nici până în ziua de azi nu m-am liniștit.Ar trebui să mă liniștesc chiar daca vine menstruatia ciudatel? Ca si in ultimele 2 luni de când au început și simptomele si de când cred ca sunt gravida.
Acum mă dor gingiile, nu am mai avut problema asta, asta se intampla si la sarcina.
An parul îngrășat, si am facut baie săptămâna asta, asta se intampla si la sarcina. Nu ma pot liniști! crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De 2 luni cred ca sunt gravida, chiar daca mi-a venit menstruatia, pentru ca sunt ca toate simptomele se leaga, si burta mare acum e cireasa de pe tort.Cred ca e anxietate, si e grava..Si cum de la anxietate sa am simptomele sarcinii? Adică ma gandesc ca sunt gravida si se da un semnal la creier si imi apare brusc un simptom al sarcinii? Exact crying
Ma uit la burta nonstop, eram prim curte, m-am dat dupa un perete si ma uitam la burta sa vad crying
Si de la ce pot sa am si nodului la san? Sunt mari, cât sanul aproape, nu ma dor si cred ca de asta imi sunt sanii grei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cum sa fie tot de la anxietate? Dar cate simptome sunt de la anxietate?
crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Interesanta aia cu jurnalul, daca ar fi sa scriu eu într-un jurnal a-si scrie unul pe zi la cate a-si vrea eu sa spun crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si de ce pana vine menstruatia? Eu sunt 100% ca simptomele nu vor trece dupa ce vine menstruatia

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Revin, deci simptomele cu greata au apărut cu o săptămână înainte de menstruație (nu era greata matinală, apărea în timpul zilei) și eu atunci nu aveam nicio bănuiala de sarcină, și pe 18 Martie când mi-a venit menstruația a început greata matinală, și restul simptomelor, deci nu cred ca este de la anxietate, ca înainte de menstruație tot aveam greata și nu credeam ca sunt gravidă. Și spatele m-a durut multe zile la rând, și o durere insuprotabila, asta tot înainte de menstruație (dar cu mult timp, prin februarie, deci nu e de la menstruație durerea)! Și atunci nu credeam ca sunt gravidă, gravidă am inceput sa cred ca sunt din 18 Martie, dar dacă a-si fi, normal ca am rămas mai devreme gravidă. Ca greata apare în săptămâna 6, si atunci eram în săptămâna 6 presupun când a apărut greata, și durerile de spate de unde? De la sarcina, urinare frecventa am avut tot prin februarie, dar atunci nu așa, 2/3 picături și foarte des mergeam la toaletă. Nu se cam leagă simptomele? Și sânii s-au mărit tot în săptămâna 6, cand a început și greata. În săptămâna 13 de sarcină scrie că te simti nu stiu eu cum ca nu-mi mai amintesc, eu m-am simțit fix cum scrie acolo în săptămâna 13 de când am rămas. Adică din 13 Februarie
Acum ma doare spatele. Oare să-mi vina menstruațiea? Mama zice ca și sânii ei sunt grei înainte cred menstruație și ca are modului, dar eu nu stiu ce sa zic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ai avea sau nu examene, asta nu are nici o legatura cu problema actuala, astea cu "nu ai nimic, gandeste-te ca e in mintea ta, fa altceva sa nu te mai gandesti acolo", sunt aiureli care nu functioneaza. Abia cand trece starea asta o sa-ti arda de aia, ailalta, deci invers.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana ce vine menstruatia nu ai ce face, treci prin asta, ca oricum spus familiei, dusul la doctor nu le pui in practica cel putin deocamdata, deci alta sansa nu e, infrunti si aia e. Nu ai de unde sti 100 % sigura ca simptomele nu vor trece, asta e o tampenie, vom vedea dupa care e adevarul. In functie de ce va fi dupa, discutam ce sa se faca de atunci in colo. Nimeni de pe lume nu poate sti daca trece sau nu treaba dupa menstruatie!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu! Daca esti gravida nu are cum sa vine menstruatia, evident ca zic degeaba acum, ca oricum tu tot aia gandesti si simti, dar na, zic. Ca anxietatea te face sa gandesti "si daca la mine e posibil?", cunosc f bine smecheria.

Ti-am mai zis cu nodulul, nu stiu, ori de la furtuna hormonala, ori de la anxietate, habar nu am.
Si DA, anxietatea asta poate face ravagii, sa simuleze f multe afectiuni, eu am ajuns la neurologie la medic dupa atacul de panica facut in 2006, ca efectiv simteam partea dreapta putin mai amortita, credeam ca am paralizat!
Asa credea si medicul dupa simptome, dar dupa RMN facut s-a constatat ca nu. Odata ce anxietatea a trecut, a disparut si aia.
Trecuse temporar, ca in ian 2009 sa revina triplu inapoi, si sa o ia cu diabetu si ingrasarea.

Tin sa mentionez ca imi luam glicemia din ora in ora de multe ori, odata si la metrou in statie! Tremurand de frica ca e mare si fiind transpirat tot, asta comparativ la tine cu uitatu` la burta in curte dupa colt, haha, asa ca aia e, nu vezi o asemanare?!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, eu am scris jurnal sa nu uit, plus ca-mi place sa am jurnal. Voiam sa vad cum evolueaza problema, cand incepe sa treaca, daca se agraveaza, si asa mai departe, aveam controlul macar sa vad ce face.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis bine, nu crezi ca e de la anxietate, nici eu nu am zis ca sigur este anxietate.
Pai pe mine m-a luat anxietatea de diabet fara ca inainte sa stiu, am simtit o tenta de a masura glicemia asa din senin, simteam ca eram curios! Poate da orice simptom pe ce i se pune pata.

Dar poate nu, e o dereglare hormonala, ca dupa cum spui greata a aparut inainte de o sapt de menstruatie, totusi dupa atatea simptome, parca si mie imi vine greu sa cred ca e anxietate, dar totusi e complicat cazul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și arsurile? Și acum gingiile? Eu nu am avut probleme cu gingiile, dar au început să ma doara și sa se umfle. Și sânii ma dor și am nodul la ambii crying și sunt grei.
Ieri am observat că au devenit arsurile în gât puțin crying
Nici eu nu cred ca e tot de la anxietate, adică și greata și arsuri și burta mare și gingii și noduli și urinar frecvent și dureri de cap dese etc...
Acum tot dacă mai am asa simptome și imi vine menstruația sigur nu ma liniștesc, mai ales cu nodulul și sânii durerosi și grei crying
Dereglare hormorla de 2 luni? crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu dacă fac un jurnal cu tot ce mi se întâmplă nu a-si mai avea unde sa scriu. În fiecare zi trebuie să mi se intample măcar ceva sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da crying trece în simptom apare altul. Cum as putea sa ma liniștesc?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și după toate simptomele chiar credeti ca nu a-și putea fi gravidă? Eu simt ca ma înțelegeti prin ce trec. Exact, asta cred, ca eu poate sunt aia care are menstruație peste sarcină! crying

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspund si pentru dincolo unde ai zis ce ai de facut.

Inteleg prin ce treci ca si eu am trecut prin asta, altfel poate nu intelegeam. Dar nu ai ce face! Normal ca asa crezi, ca asa se intampla, oricine ti-ar zice, obiectul fricii nu trece "ai domne ca nu e asa, eu am aia, e de la aia, doctoru ala nu stie, a gresit, ala nu zice bine", asa e in mintea ta la o adica, si daca doctoru ar zice, tu tot ai temeri.
Nici nu conteaza daca cred eu ca esti sau nu gravida, conteaza ce crezi tu, iar tu crezi ca ai fi, si asa ramane crezul tau deocamdata.

Asteptam, daca nici dupa 20 nu trece, atunci cu parere de rau iti zic dar ca sa te poti linisti trebuie sa spui familiei, dar nu de sarcina pe care nu o ai, ci de starea ta asta, de ce simti, ce te doare si tot, ca nu are de ce sa se supere absolut deloc. Nu ii zici obsesia cu saracina, spui de gingii si de tot restul, de burta de toate. Ca pana la urma ce ai tu nici nu prea mai are legatura cu sarcina, asta e doar unul din motive false, tu ai altele, poate anxietate, poate altele cu hormonii.
Nu stiu daca 2 luni de furtuna hormonala e putin sau mult, poate dura si mai mult, poate si anxietatea asta tot de la dereglarea hormonala vine, adica de la pubertate.
Plus chestiile fizice care n-ar fi de la anxietate.

Tu cand ai pus intrebarea cu apa si carpa deja anxietatea o aveai. Asta era deja manisfestarea ei, temerea asta. La inceput credeam ca e ok, dar dupa aia m-am prins ca nu, o aveai de fapt de dinainte subtil. Dar cum am zis, poate tot hormonalul a dat-o temporar.

Adica cu alte cuvinte parintii tai te vor duce la medicul de familie, le va spune tot si acela te va trimite la specialist depinde de specialitate, sani, hormonal, etc, pentru anxietate, cum se va hotari.
Poate trece si de la sine tot dupa o vreme, dar asta nu stim, dar e un risc, ca daca e ceva care nu ar trece fara medici, si nu te duci la timp nu e bine.
Asta este. Stiu ca nu o sa le spui, dar eu am zis doar ce trebuie sa fie daca intrebi. Sa nu spui parintilor dupa 20 si sa te linistesti este cumva contradictie.

Acuma te vad "aaa pai nu zic, ca daca sunt gravida totusi si afla cu ocazia asta?", asa-i?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu, ca eu aveam jurnal in word zilnic, in word poti scrie si 2000 pagini intr-un fisier, eu puneam data si scriam, a doua zi data si scriam si tot asa. Si daca scriam mult la o zi, nu conta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Acum m-am mai liniștit cu treaba cu gravidă cât de cât, acum am alt ceva.
Cred ca am cancer la San :
-noduli, și sunt mari, mama zice ca sunt ca în curând imi vine menstruația, dar eu nu cred
-sfarcul de la sânul drept e înăuntru.
Și am noduli la ambii sani
-și ma dor sânii
Acum am frică asta, eu nu am auzit pe nimeni din familie să fi avut cancer de orice fel.
Ca de 2 luni de când cred eu ca sunt gravidă ar trebui să am burta mai tare, nu stiu, eu când o am tare, când moale, când plata, când umflata. Și capul ma doare în fiecare zi și urinez frecvent, mama zice ca simptomele astea sunt ca se apropie menstruație, la fel și nodulii, și ca ma dor sânii și ca sunt grei.
Si cum anxietatea la dvs a provocat simptome de diabet? La mine nu putea de sarcină?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Aa, stiu jurnal de ala world, e mai ușor de scris.
Interesantă ideea cu jurnalul

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, au am scris jurnal ca mi-a si placut sa scriu, deci am scris zilnic in mod natural, sa am amintire, sa am sub observatie starea, cum evolueaza, cum a mers anume tratament.

Deci te-ai mai linistit cu sarcina ai luat-o cu altele, asa cum ma asteptam. Deci i-ai zis si mamei, f bine ai facut cu nodulii, pai are dreptate, si daca dupa menstruatie dispar, atunci a avut mama dreptate, mai ai rabdare pana maine poimaine.
Si oricum si oricine ar zice, tu tot crezi ca ai ce zici ca ai, sa vedem ce mai crezi daca dispar dupa menstruatie, te pomenesti ca apare alta frica! Alt simptom, sa vedem.

Pai la mine ca si la tine de altfel anxietatea deja era in fundal, ea mocnea acolo si lucra, m-am trezit cu dorinta de a masura glicemia, am masurat-o, dupa un timp a aparut o glicemie mare si de atunci frica bum, a explodat tare, si abia apoi a inceput sa se joace sa-mi dea tot felul de simptome pe care eu le stiam de dinainte, si aia a fost.
Poate da orice simptom, seamana cu ceva, apoi despre ceva-ul ala citesti, apoi sti mai multe, se foloseste de ce stii ca sa-ti faca alte simptome pe acea ramura.
Sa vedem dupa menstruatie daca nodulii dispar!