| anonim_4396 a întrebat:

Inainte va imi vina menstruatia am simtit o formatiune marita si tare intr-unul dintre sani care era dureroasa la atingere. Acum inca este prezanta doar ca este semnificativ micșorata... este tare si doare putin la atingere, nu are o forma regulata (este plata si se intinde pe o portiune mare de la exterior spre interior). Nu stiu daca este nodul pentru ca nu am mai avut noduli pana acum sau daca este normal sa existe (parca mai aveam astfel de umflaturi si inainte, dar nu le-am acordat importanta deci nu stiu daca e diferit ce am acum de ce aveam inainte). Trebuie sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cel mai probabil e un nodul de cauza hormonala, deci ceva benign. Totusi, cel mai bine este sa mergi sa faci un consult medical si o ecografie, in special daca ai istoric familial de cancer la san.

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

Nu am pe nimeni in familie bolnav de cancer la san si am doar 18 ani... totusi, ce fel de simptome are cancerul la san? Mie chestia asta mi-a aparut dintr-odata la marimea de acum sau daca era inainte eu nu am observat... Am programare la ginecolog peste 3 luni pentru ca intr-adevar am probleme hormonale si iau de curand anticonceptionale. Crezi ca trebuie sa ma duc mai recent sau poate astepta 3 luni?

| AdelinaC a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca poti astepta. Daca poti pana sa ajungi la ginecolog, fa o ecografie care sa iti vada sanii si axilele. Te va pune medicul sa o faci si vei economisi timp daca o vei avea deja facuta, plus ca si ecografistul isi poate spune o parere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca e normal sa ai acei noduli. Cel mai bine ar fi sa consulți un medic, doar el te poate lămuri.
Baftă in continuare! ^^