| 1123152525 a întrebat:

Buna!
Daca am miopie la ochi si am - 3.25 si -3 pot sa pot lentile?
si de la ce varsta poti purta lentile? Nu suport ochelari!
si nu vreau raspunsuri gen nu ai nevoie de ochelari vreau raspunsurile la intrebari!
Fudita!
si multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Am incercat si eu sa port lentile de contact, am dat o gramada de bani pe ele si in final le-am aruncat. Detestam sa-mi bag zilnic degetele in ochi ca sa le introduc si apoi sa le scot. Prefer ochelarii de 1000 de ori! In plus, sa stii ca purtarea indelungata a lentilelor de contact predispune ochii la infectii( conjunctivite).

| JustmeV a răspuns:

Depinde de medic. Sunt unii medici ce nu pun doar persoanelor peste 18 ani. Dar nu toti medicii sunt asa.

| pisicutzamik a răspuns:

Medicul iti poate spune ce lentile sa porti, stiu ca de la 18 ani se poate purta, dar si ochelarii sunt cool, adica sunt persoane care nu au nevoie de ochelari si ii folosesc ca accesorii!

| VIP3r a răspuns:

Mai, daca vrei neaparat da, poti opta pentru varianta asta, doar ca lentilele de contact vor fi mai greu de intretinut si mai costisitoare.

Am vrut sa incerc si eu metoda asta dar dupa ce am vorbit cu un medic am renuntat, crede-ma ca si ochelarii au avantajele lor, la inceput nici mie nu mi-au placut dar au devenit o parte din mine in timp big grin

| silentpsychology a răspuns:

Da poti purta.
Si poti incerca un tratamentul optic prin folosirea lentilelor divergente sau lentile de contact.
Corectia cu lentile divergente ajuta ochiul sa focalizeze lumina la nivelul retinei, clarificand vederea.

Succes