| AntoRaducea a întrebat:

Urgent! Buna dimineata, tuturor...am o mare problema. Acum doua zile am inceput sa am dureri insuportabile de burta. Precizez ca nu stomacul ma doare,ci acolo jos,unde este ovarul(drept). Cand am menstruatie,ma doare la fel dar mie deja mi-a trecut. Am fost cu parintii la un control, iar ginecologul a vazut la ecograf un chist de 1 cm si jumatate,aproape. Mi-a recomandat duphaston,mi-am facut analizele apoi, si mi-a mai recomandat un antibiotic.Problema este ca nu reusesc sa scap de aceste dureri,nu le mai suport,imi vine sa ma urc pe pereti. Nu ma doare o data, ma dor din 4 in 4 ore, sa nu exagerez. Iau 2 auline, 2 algocalmine plus un paracetamol sa ma mai linistesc. A mai avut cineva aceasta problema? Oare este de la chistul ovarian durerea? As vrea sa stiu cum pot scapa de ea,sau macar cat ma va mai durea... Ofer funda, vot. Multumesc anticipat!sad

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar nu te mai "îndopa" în halul acesta, îți distrugi stomacul.
Bea ceai de mușețel, sticlă de apă caldă pe zona dureroasă. Nu te speli cu apă rece, după duș/baie nu ieși imediat afară.
Pa, pa.

| AntoRaducea explică (pentru Legiuitoarea):

Asa am sa fac, dar eu nu stiu cand vor disparea durerile...sunt insuportabile, as vrea sa inceteze o data...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile respective se datorează acelui chist ovarian ( care TREBUIE tratat )!

Dar, din PĂCATE, ai nimerit la un ginecolog cam PROST :(

Duphaston NU se prescrie pentru chist ovarian, ci pentru alte dereglări/afecţiuni!

Din contră, el poate genera apariţia sau mărirea chistului - ca efect ADVERS al administrării lui :

"4.8 Reacţii adverse :
Alte reacţii adverse raportate cu frecvenţă necunoscută din studiile clinice după punerea pe piaţă a medicamentului sunt următoarele:

Neoplasme benigne, maligne şi nespecificate (inclusiv chisturi şi polipi)

· Creşterea în dimensiuni a neoplasmelor dependente de progestogeni, cum este meningiomul (vezi şi pct 4.3)." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......10-mg.aspx

Mergi la ALT ginecolog!

TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Vezi alte detalii despre chistul ovarian la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca ti-a recomandat un antibiotic normal ar fi trebuit sa iti treaca. Cred ca ar fi bine sa consulti un alt medic ginecolog nu strica si o alta parere. Te pup!

| AntoRaducea explică (pentru Hαppiηеss):

Pai iau doar de o zi si ceva, astazi s-au facut doua zile de cand am inceput sa iau antibioticul.Nu isi face efectul atat de repede... Si oricum nu are el legatura, cu durerea...

| Hαppiηеss a răspuns (pentru AntoRaducea):

Cum adica nu are legatura cu durerea, pai pentru ce il iei atunci?

| AntoRaducea explică (pentru Hαppiηеss):

Antibioticele sunt pentru infectia din corp.Eu am mers la analize initial, crezand ca am apendicita.Iar atunci cand ai apendicita iti iese VSH-ul marit, adica infectia in corp.Si mie mi-a iesit foarte putin marit,fata de cel normal, deci nu am apendicita. Apoi mi-a recomandat acest antibiotic, pentru a scapa de infectia mica care o am. Problema mea, este ca nu-mi trece durerea de burta, si am o durere insuportabila.Deci plang de durere, imi vine sa ma tavalesc pe jos, si nu stiu daca in general asa doare. Bine pe mine ma doare, si cand am menstruatie in halul asta, deci nu stiu ce sa fac...

| Hαppiηеss a răspuns (pentru AntoRaducea):

Bun, trebuia sa fi mai explicita din intrebarea ta reiese ca antibioticul il iei tot pentru problema asta. Sfatul meu ar fi sa nu mai iei nimic de capul tau si sa consulti alt medic cat mai repede.

| Fatarap a răspuns:

Ia si un nurofen.

| micutzatah95 a răspuns:

Am si eu aceeaşi problema ca si tine numai ca eu am durerile la ovarul stang! Maine merg sa fac un control si sunt putin speriata, nu stiu ce imi va face?! Doctorul de familie a spus am facut cistita si trebuie sa iau antibiotice! Am incercat cu ceai de muşetel si galbenele! Durerile au mai incetat! Încearca si tu!