| Eeeeeeeeeeee a întrebat:

Dau funda.Am nevoie de un sfat urgent. Nu știu ce sa fac.De dimineața m-am trezit cu amigdalele umflate, și cu o usturime îngrozitoare în gat. Am cumpărat antibiotice ( Zinat ) si o chestie Biotics, care e pentru ca sa nu atace ficatul și pastile de supt Hexoraletten. Mi-am facut diverse ceaiuri ( salvie, tei, busuiocthinking )Dar, problema e ca mi-e foarteeee greață. Vomit cel putin din ora in ora, vomit o multime, cu toate ca n-am mancat aproape nimic. (niste supa de pui, pe care am vomat-o in secunda 1).
Nu stiu ce sa fac sa ma simt mai bine. E o greata de neimaginat. crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| enchanted a răspuns:

Draga mea te rog sa iei o jumatate de ligurita cu tinctura de propolis si o lingura de miere dupa aceea si nu bei apa o ora, poti sa mai iei o lingura de miere in cazul in care ti-e sete.DE trei ori pe zi trebuie sa faci asta si vei vedea ca din prima zi te vei simti bine
. NU mai lua antibioticul deoarece propolisul e mai bun antibiotic decat toate, sanatate iti doresc.

5 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Draga Eliana, din pacate Biotics nu protejeaza ficatul, este un inlocuitor pentru flora intestinala. Manifestarile severe de care spui pot fi o reactie adversa a antibioticului, ar trebui sa opresti imediat administrarea si sa mergi maine la medic pentru alt tratament. Pana atunci consuma cat mai multe lichide, ceaiuri de menta+tei si clateste-ti gatul cu apa+sare (2 lingurite la un pahar).

| etudor a răspuns:

IA din farmacie albastru de metil si pe un creion fa un tampon si iti tamponezi amigdalele binepentru dezinfectare.TOT in acest sens poti folosi apa sarata bine si faci gargara si e mai eficace decat albastru de metil.Acum ce suporti mai bine.Cam la 20-30 min, iei o lingurita de tinctura de propolis si nu mananci decat dupa 15-20 min. Repeti povestea de 3-4 ori pe zi si sper sa-ti fie de folos si in 2zile, maxim trei sa te rezolvi. Daca faci si febra sunt bune si prisnitele cu cartofi rasi pusi intre 2 carpe de fire naturale

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Du-te la doctor laughing

| dyannee a răspuns:

E de la antibiotic.Am luat si eu, insa e foarte puternic, nu se recomanda pentru cazuri mai usoare, asa cum ai tu. Data viitoare du-te la medic sa-ti prescrie el o reteta cu antibioticile necesare, sau, scuze daca ma insel, daca doctorul ti-a dat acestea, nu prea cred ca se pricepe.Mai bine te-ai duce la altcineva.Insanatosire grabnica!

| Catiii a răspuns:

Du-te la doctortongue

el o sa-ti dea ceva sfaturi bune

eu nu stiu sa-ti spunwinking

sa te insanatosestitongue