| AniCasi a întrebat:

De 2 zile mi-a aparut pe gat un dul mare, umflat, sub piele si foarte dureros. S-a si inrosit.Ce ar putea fi? Oare este cos? Chiar daca este foarte rigid..Cum as putea sa il tratez? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ilisaysmeow a răspuns:

Nu am zis ca este, am zis ca ar putea fi laughing Ideea era sa te duci la medic pentru ca unii de pe TPU dau raspunsuri false doar pentru funda si tu te poti lua dupa elewinking

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca este cos sub piele[sau furung]consulta un medic

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să fie un furuncul - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

Poţi să-l ungi ( de 3 ori pe zi ) cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Tetraciclină, Negamicină, etc. ) şi-l acoperi cu pansament de leucoplast cu rivanol ( este de cumpărat la farmacie ).
Ar trebui să treacă în 3-5 zile...

În cazul în care nu se micşorează/nu trece, atunci trebuie să mergi la medic ( deoarece NU este furuncul )!

Toate cele bune.

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Mergi la un doctor si iti va spune el despre ce e vorba

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Te sfatuiesc sa cauti pe internet sau farmacie ulei 100% pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.
Efectele o sa se vada imediat. Eu pun putin pe un bețișor de ureche si apoi dau pe cos.
Tratament cu ulei 100% pur de arbore de ceai il am de la un medic dermatolog foarte bun, care mi-a recomandat acest produs pentru ca e foarte puternic si nici nu irita pielea asa cum fac restul produselor cosmetice sau cremele din farmacie.
Te mai sfatuiesc sa schimbi sapunul normal cu un sapun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai.

| Ilisaysmeow a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic, deoarece poate fi ceva grav. El iti va spune ce este si cum te poti trata.

| AniCasi explică (pentru Ilisaysmeow):

Hei,nu ma mai speria! Nu cred ca este vorba de ceva asa grav
.

| Ilisaysmeow a răspuns (pentru AniCasi):

Nu am zis ca este, am zis ca ar putea fi laughing Ideea era sa te duci la medic pentru ca unii de pe TPU dau raspunsuri false doar pentru funda si tu te poti lua dupa elewinking