| Ruxandra144 a întrebat:

Bună! De 2 zile sora mea acuză vedere dublă la obiectele din îndepărtare, dureri în partea tâmplei stângi,la fel și la ochiul stâng. Dacă își închide un ochi,vederea ii este normală însă după ce îl deschide are din nou acea tulburare.Ea de o săptămână are probleme cu somnul, doarme maxim 6 ore,a devenit foarte stresata și panicata în ultima perioadă,a fost comfirmată cu Covid-19, stă izolată și în marea parte a timpului se uita pe telefon, la televizor și citește.Are ochelari însă nu si-a mai schimbat dioptriile de 3 ani și ii poarta rar.In 2 săptămâni va putea merge la un consult oftalmologic însă între timp ce sfaturi aș putea să ii transmit? Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta are ea?

| Violleta2022 a răspuns:

Sa evite total statul pe telefon, computer si televizorul, fiindca ii afecteaza si mai rau vederea si probabil vor incepe durerile de cap.
Odihna multa, chiar daca nu doarme, sa stea in pat cu ochii inchisi si sa citeasca carti, care nu-i afecteaza vederea, pentru ca nu au screen electronic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce poate merge la consult abia peste 2 săptămâni?

| xerxes1 a răspuns:

Sa arunce telefonul.

| Nirvanaaa a răspuns:

Buna! Problema ei este din cauza dioptriilor. Ele se mai schimba în timp, nu rămân aceleași. Trebuie sa consulte medicul oftalmolog.
Între timp odihna multa, lipsa de odihna se reflecta și asupra vederii. Sa renunțe la telefon, sa îl înlocuiască cu muzica sau ceva care nu forțează prea tare ochii. Și când iese din izolare urgent la oftalmolog. Sănătate multa!

| mastadont a răspuns:

Să meargă urgent la un oftalmolog până nu e prea târziu.
Medicul îi va spune ce trebuie să facă mai departe. Dacă nu are posibilitatea să meargă curând atunci sugerez o vizită la urgențe, e mai de preferat decât agravarea problemelor.

| Ruxandra144 explică:

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!