| Stefan_Bianca_1990 a întrebat:

De 2 zile tot nu pot sa merg ca lumea pentru ca cineva mi-a a încercat sa îmi pună piedica și m-a lovit cu piciorul in genunchi lateral. De când eram mai mică am avut niște probleme cu rotula, daca făceam mișcări bruște se deplasa (nu știu sigur) pur și simplu simțeam o durere ascutita ca si cum se mișca, pentru 2 min și după mergeam normal. Acum nu pot sa țin piciorul drept, trebuie sa merg șchiopătând și dacă încerc sa merg normal sim o presiun ca sa zic așa. Cum am spus nu am mai pățit așa niciodată. Dacă are cineva un sfat. Știu ca ar trebui sa fac o radiografie dar nu prea îmi place sa vizitez doctorul și dacă nu este nimic grav nu as vrea sa ma duc. Am citit pe net si este posibil sa am rotula deplasata dar genunchiul meu arată normal nu este nicio diferența de cealalt. Am citit ca trebuie sa îmi întind piciorul destul de mult dar imi este frica sa nu fac vreo prostie. Rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sphynxz a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la un doctor sa iti faca o radiografie! Poate sa iti bage piciorul in ghips! De tras nu cred ca o sa fie nevoie (daca este la locul ei) daca nu este la locul ei, te vor trage. mai bine sa te doara atunci, decat o viata in treaaga!

| Stefan_Bianca_1990 explică (pentru sphynxz):

Nu știu cum arată o rotula deplasata. dar genunchii mei sunt la fel cred ca e la locul ei nu știu Acum pot sa merg și mai bine și simt foarte puțin disconfort. Dacă nu sa imi treacă o sa merg la doctor