| MobscenexD a întrebat:

De 3 saptamani intretin relatii neprotejate cu partenerul.Inainte cu o luna luasem o pastila de a 2a zi.De curand am avut o sangerare ca si menstruatia dar mult mai inchisa si cu cateva cheaguri.De o saptamana am stari de greata, ameteli, urinari frecvente, dureri de burta si de spate, ce obisnuiam sa mananc ma face sa vomit si nici tigara si mirosul ei nu imi place (intr-un cuvant nimic din ce obisnuiam inainte sa miros sau sa mananc nu imi mai place). Sanii au inceput sa ma doara si sa se mareasca. Ma simt foarte obosita si as dormi toata ziua. Am facut cateva teste de sarcina si mi-au dat negativ si unu era cu o linie colorata si una mai putin. As putea fi insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Scuza-ma dar daca prietenul tau nu accepta sa foloseasca prezervativ lasa-l naibii. De ce sa stai in stres ca ramai gravida si de ce sa iti distrugi organismul luand pastile de a 2 a zi. Asta e inconstienta. Prezervativul nu sta in calea placerii lui, daca asta spune el e fraier si nu ii pasa deloc de tine. Pune-te pe primul loc, sanatatea ta mintala si fizica sunt cele mai importante.
Stii ca daca iei mai mult de 2-3 pastile de a doua zi pe an poti muri? Nu e de joaca cu asa ceva.

| Yurisa a răspuns:

Poate e doar paranoia, sau poate prietenul tau ti-a dat o boala de toata frumusetea. Alta data protejeaza-te laughing

| Alexandrionelu a răspuns:

Vând cărucior pentru bebe happy

| Cduncfujndf a răspuns:

Am văzut că ai mai pus odată întrebarea asta. Câți ani ai?
Deci în primul rând, nu e bine să iei pastila de a 2 a zi, decât în caz de urgență. Adică de exemplu dacă se sparge prezervativul.
Pastila de a 2 a zi, se i-a a 2 a zi, d-aia și se numește așa.
Ce naiba a fost în capul tău, să nu folosești prezervative?
Pastilele de a2 a zi, anticoncepționalele, contraceptivele, sunt doar pentru a nu rămâne însărcinată, dar nu te apără de boli. În schimb îți afectează sănătatea.
Testele de sarcină arătă negativ dacă ai decât câteva zile/ săptămâni de când ești însărcinată.

| Blueberry8 a răspuns:

De curand, cand? Parca am mai vazut o data intrebarea! Cand a fost prima zi a ultimei menstruatii? Ai putea fi insarcinata si nu ai facut corect testul sau sarcina e prea mica.Mai multe detalii precum data ultimei menstruatii ar fi de ajutor happy.

| MobscenexD explică (pentru Blueberry8):

Data ultimei menstruati a fost pe 8 iulie si trebuia sa imi vina in august dar luasem pastila de a 2a zi si nu a mai venit

| Blueberry8 a răspuns (pentru MobscenexD):

Deci pastila de a2a zi a fost dupa menstruatia din data de 8 iulie.Sa stii ca simptomele pot anunta si venirea menstruatiei.Eu cand trebuie sa imi vina am niste pofte mai rau ca o femeie gravida happy.Mai asteapta cateva zile, poate iti vine. Daca nu, mai fa un test. Testul tau ori l-ai facut prea devreme, ori te-ai uitat prea tarziu la rezultat. Daca ai luat pastila cand trebuia nu cred ca esti insarcinata si e posibil sa ai o dereglare hormonala.

| MobscenexD explică (pentru Blueberry8):

Am si urinari frecvente, ma simt balonata si am sentimentul de a fii insarcinata

| Blueberry8 a răspuns (pentru MobscenexD):

Simtomele astea cred ca ti le induci tu singura doar pentru ca iti sta gandul ca poate esti insarcinata. Daca tu ai luat pastila aia corect nu prea ai sanse sa fi insarcinata.Pe viitor protejeaza-te.

| MobscenexD explică (pentru Blueberry8):

Pastila o luasem din luna lu iulie nu de recent happy

| Blueberry8 a răspuns (pentru MobscenexD):

8 iulie ti-a venit menstruatia si dupa ai luat pastila! Daca ai CM regulat ai ovulatia in ziua 14 iar daca tu ai facut sex neprotejat in jurul zilelor menstruatiei (inainte cu 2 zile cat si dupa) exista sanse sa fi insarcinata! Du-te la spital si fa beta HCG si stii sigur daca esti sau nu.

| Ale5184 a răspuns:

Stai sa inteleg. Ai luat pastila de a doua zi acum o luna si in ult 3 sapt ai intretinut relatii sexuale neprotejate?

| Ale5184 a răspuns:

Oricum, nu cred ca dsti insarcinata ci doar iti induci singura aceste stari. Ce descri mai sus sunt simptome de sarcina dar o foarte mare parte din ele. Tu le ai pe toate aparent, nu doar unu-doua.