| Leops a întrebat:

de 3 saptamani tusesc in continu tusesc destul de tare si in ultimele 4 zile cand imi suflu nasu muci mei au un fel de culoare spre galbui asa uneori imi iesi si sange din plamani imi vine sangele aore ce am dau FUNDA celui mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este absolut necesar sa mergi la un medic pentru consult, investigatii si tratament. Pot fi simptomele unei tuberculoze.
http://www.i-medic.ro/articole/stop-tb-timpul-vietii-mele

| Leops explică (pentru doctoressa):

Dar sa zicem ca s-ar intampla sa fiu tespistat cu tuberculoza ar fi nevoie sa fiu internat in spital sau sa iau medicamnte acasa? sau exista vreo sansa sa mor daca nu ma tratez?

| Empathizer a răspuns (pentru Leops):

Tratamentul pentru tuberculoza dureaza luni de zile. Uneori e necesara o internare in spital la inceput, dar nu pentru mult timp. Restul tratamentului se face la domiciliu, prin dispensarul local de pneumo-ftiziologie, care elibereaza lunar medicamentele necesare.

Dar, pentru ca boala ta a debutat in forta si relativ recent, inclusiv la nivelul cailor respiratorii superioare, e posibil sa nu fie tuberculoza. Probabil ca e o viroza respiratorie care s-a suprainfectat bacterian. Poate fi chiar o pneumonie. Daca tusesti mult, e posibil sa apara in sputa vinisoare de sange desprinse de pe mucoasa respiratorie inflamata (fluxul de aer in tuse poate atinge viteza de 300 de km/ora, iti dai seama cu ce forta matura caile respiratorii!). Ce ma mira pe mine este faptul ca nu ai facut o radiografie pulmonara pana acum. Mergi fuguta sa o faci, ca sa stii exact ce ai.

| Raniia a răspuns:

Daca ai o tuse care nu mai trece,daca elimini,in timpul tusei,flegme cu sange,TREBUIE sa mergi la medic! Poate fi Tuberculoza! Trebuie sa stii ca oricine se poate imbolnavi de tuberculoza, fie sarac sau bogat, fie copil, adult sau batran.Du-te la medic, el te va ajuta sa intelegi cum poti sa traiesti sanatos si sa ramai sanatos.

| Empathizer a răspuns:

Ai o infectie de cai respiratorii. Mucii sunt galbeni (si vor deveni verzi in scurt timp) pentru ca au devenit purulenti, semn ca e vorba de o infectie bacteriana. E necesar sa mergi la medic, ai nevoie de tratament de specialitate, nu dupa ureche.

Intre timp bea multe ceaiuri caldute, indulcite cu miere cand le trece fierbinteala. De tei sau musetel, care-ti place mai mult.

| strengaritzza a răspuns:

Daca secretia nazala este galbuie, atunci poate sa fie si o bronsita. Poate ai luat un virus de undeva. Te doare si pe piept si in zona plamanilor? Du-te la medicul de familie, nu e bine sa stai asa. E periculos. Incearca sa iei bromhexin. Ala e bun cand tusesti tare. Eu cand am fost bolnava si am tusit, am luat si propolis, am cumparat sticluta de la apicola. In fiecare seara luam cate o lingurita de propolis si peste propolis puneam putin zahar. Asa se ia. Sper ca te-am ajutat. Funda!

| Leops explică (pentru strengaritzza):

Pai mai este si problema ca eu am fumat tinp de 3-4 ani