| BeatriceMaria98 a întrebat:

Se poate sa fi facut edem pulmonar? Am 20 de ani si nu ma stiu cardiaca sau sa fi facut vreo infectie la plamani in ultimele saptamani sau sa tusesc. Insa acum 2 zile m-am simtit destul de rau, m-a durut in piept destul de tare ( intepaturi ) si respiram putin mai greu. Posibil sa fi exagerat cu tigarile si efortul, dar nu imi pot explica starile astea. Am tusit o data doar cu sputa in aceste doua zile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Posibil sa ai o bronsita sau altceva la plamani nu neaparat edem, poate fi o raceala.
tigarile pot fi si ele raspunzatoare sau NU.
Pentru orice afectiune ar avea unul sau ambii plamani trebuie mers la medic, ascultati plamanii si dupa caz facut radiografie a acestora, abia dupa aceea poti primi un tratament si un diagnostic exact.

| Roxin a răspuns:

Buna!

Cel mai bine e sa consulti un medic, e cam riscant sa iti dam noi sfaturi aici, chiar daca am avea cunostinte medicale.
Durerile in piept de la excesul de tutun si efort sunt relativ logice si normale, insa daca suspectezi ca ar fi ceva in plus, mergi la medic.

O zi buna!