| Biancasata a întrebat:

Buna ...de câteva zile am niște stări ciudate fără sa mai zâmbesc, sa rad, ma simt deprimata de parca nimic nu îmi merge bine dar cu toate ca nu am nici un motiv sa fiu așa ...am zis sa încerc sedativ P.C. Poate este vreo tulburare și sa nu ma gândesc ca ceva ar fi grav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E și normal, mâine incepe școala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sedatiff PC este pentru stari anxioase, emoționale nu depresive. Oricum nu te autodiagnostica cu depresie, depresia e o boala serioasa, și doar când vorbim de o patologie o putem numi DEPRESIE. restul sunt dezechilibre cauzate de vitamine și minerale, stare atipica, sau tulburare afectiva sezoniera care este cauzata de regula de lipsa luminii solare, deficit de vitamina D. Probabil ai un deficit, un dezechilibru a unei substanțe chimice cerebrala. Axează-te pe o activitate sportiva, și adopta o dieta echilibrata bogata în fructe și legume, sau chiar cu consiliere psihologica dacă te simți neputincioasa.

| Anuket a răspuns:

Ce sedativ?! Asta e depresie.

| TheStrategist a răspuns:

Găsește ceva de făcut care îți place. Concentrează-te pe dezvoltarea ta personală și te vei simți mai bine după o vreme cu siguranță. Poți să faci sport, să citești, etc. Pastilele nu rezolvă asta.

| Ka0ru a răspuns:

Nu incerca sa rezolvi asta cu pastile, iti zice asta cineva care lua calmante inainte de examene si se simtea doar mai rau.
Incearca sa-ti iei gandul de la posibile "tulburari" o vreme si sa te concentrezi pe un hobby, o carte, pe scoala daca mai esti eleva. Fa-ti un "plan de atac" pentru fiecare zi in care sa pui cateva sarcini pe care vrei sa le faci (poate fi ceva banal spre ex: ordine in dulap, de citit x capitole din cartea y sau ce iti place tie sa faci), sa stii ca te simti mai bine cand ai ocupatie.
Daca nici dupa asta nu te simti bine, nu recurge la vreun tratament dupa ureche, ci mergi la un specialist ca sa fie totul ok.
Numai bine!