| PrettyR a întrebat:

De ce trebuie să mergem la ginecolog după începerea vieţii sexuale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o masura de igiena persoanala, asa cum te speli. Este, in primul rand, o metoda de profilaxie a cancerului de col uterin, fiindca consultatia ginecologica include examen Papanicolaou. Si, fiindca vaginul si colul uterin nu pot fi examinate cu ochiul liber de catre tine, atunci trebuie sa le vada ginecologul ca sa te asiguri ca sunt sanatoase. Pentru a avea un reper, prima consultatie se produce obligatoriu in prima luna de la inceperea vietii sexuale, iar apoi o data pe an, regulat, pana la minim 5 ani dupa menopauza. Daca ai orice simptom special in zona, trebuie sa mergi petru o alta consultatie (pe langa cele obisnuite de rutina). Numai asa te asiguri ca nu te imbolnavesti nici tu, nici partenerul tau, ca esti curata (un barbat normal la cap nu sta cu o femeie care nu merge regulat la ginecolog, nu se spala, nu-si schimba chilotul zilnic, etc), ca ai o viata sexuala normala si sanatoasa, ca o sa ai copii sanatosi cand iti doresti si ca nu vei face boli grav, cum ar fi cancerul de col uterin

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și cine spune acest lucru?
Recomandat este să mergi o dată pe an pentru un control medical pentru a vedea starea de sănătate a aparatului genital sau ori de câte ori sunt probleme pe sfera genitală.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns (pentru Legiuitoarea):

E bine, mai ales pnetru tineretul din ziua de azi. Eu îți zic din ce cunosc, eu și prietena mea avem o prietenă comună care și-a început viața sexuală de curând la 22 de ani, și datorită faptului că a avut un contact sexual mai dur datorită partenerului care a fost un cioban pe românește, a observat că după 2-3 zile tot nu i se oprise sângerarea, am mers împreună cu ea la medic, de gura noastră a mers ca să zică mersi pe urmă că a descoperit că datorită contactului mai dur și lipsei de lubrifiere, mucoasa vaginului se fisurase, a fost lezată. Așa că e bine mai ales pentru ăștia mici mai ales cum era și aia de 15 ani, e bine să vadă un medic prima dată.

| mona a răspuns:

Asa se zice ca e bine, eu nu m-am dus la ginecolog dupa inceperea vietii sexuale si nu am patit nimic

| michael5813 a răspuns:

Voi fetele sunteti mai predispuse la anumite afectiuni asa ca e bine ca acestea sa fie depistate din timp pentru pot afecta sanatatea, viata sexuala si chiar si mai trist posibilitatea de a avea copii la varsta potrivita! nu e de neglijat mai ales acel cancer uterin pentru care s-a conceput chiar si un vaccin dar care se pare ca ...nu e chiar 100% sigur. din pacate! sigur ca mai toate fetele au o "jena" in privinta acestor controale, dar sunt binevenite...