| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am inceput sa tin deficit caloric acum 3 luni si am slabit doar 4 kg. Eu vreau sa slabesc intr-un mod sanatos insa mi se pare ca slabesc mult prea greu. Problema este ca eu mananc foarte multe dulciuri si carbohidrati, oare sa fie acesta motivul pentru care slabesc asa greu, aveti ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

E simplu ai slabit in 3 luni 4 Kg ca ai avut putin deficit caloric si anume abia cam 310 Kcal/zi in minus din cam 2200 cat arzi pe zi.
Ca sa slabesti okey, trebuie sa ai cam 1000 deficit, ca sa dai un 4 Kg lunar.

Nu are legatura ca-s carbo sau altele, conteaza caloriile doar, asta doar pe axa slabit, pe sanatate trebuie sa renunti la dulciuri si sa mananci sanatos.

Totul se rezuma la kcal in si out.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mananca carne

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca mananca carne? Depinde ce carne, trebuie din aia slaba fara piele, de ex piept pui sau curcan, pupla curan, peste slab.
Ca daca mananca carne de 2300 Kcal/zi, nu slabeste nimic.
Sigur e buna si carne slaba fripta, e chiar recomandata, dar totalul pe zi sa fie cu cel putin 700 Kcal/zi fata de 2200 alea ce le arde, ca sa dea jos macar un 3 Kg lunar, adica sa bage cam 1500-1600.
Ptr 4 trebuie 1000 kcal deficit, deci sa mananca 1200-1300.
Nu conteaza ce mananca.