| anonim_4396 a întrebat:

Buna, de ceva timp am dureri mici la cervicala, virtej in urechea dreapta cand aplec capul, slăbiciune a musculaturii in partea dreapta a corpului, o mica durere in spatele urechii, mi se blochează cateodata privirea, si oboseala cateodata. Ma trezesc dimineata cu greata dar nu ceva serios.Am fost la un control neurologic si a apuc ca nu pare sa am nimic grav, m-a pus sa fac niste analize in special la vitamine, trebuie sa ajungă intr-o saptamana. Ar putea fi altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,spondiloza cervicala, iar vertijul adică tinitus e cauzat de spondiloza și de tensiune cauzata tot de spondiloza.
Mergi la medicul de familie și spune-i ce ne-ai spus și noua, îți va da trimitere la un specialist sa vadă cum stai cu coloana cel mai probabil.

| Idfkap a răspuns (pentru anonim_4396):

Si este normal ca durerea sa o simt doar pe partea dreapta? Este enervant ca migrează spre cap, o sa discut cu doctorul. Am 17 ani si acum ceva timp mi s-a spus ca am un inceput de spondiloza dar nu aveam simptome, însă acum ma deranjeaza

| anonim_4396 explică (pentru Idfkap):

Este o boala degenerativa,care se agravează cu timpul tot mai mult nu trece, încă poate fi mult mai rău decât atât, sa te doară tot bratul,degetele de la mana,sa le simți amorțite implicit tot bratul, sa te doara gatul,capul când îl întorci într-o parte sa nu mai poți dormi noaptea de dureri, sunt horror, dar asta cu timpul dacă nu tratezi corect problema. De vajaitul ala nu o sa mai scapi, de tinitus, o sa trăiești toată viata cu el, nu exista tratament pentru tinitus ca e un simptom al unei alte afecțiuni nu o afectiune propriu zisa.
Și la ceafa poți simți, sa ai probleme de echilibru, e o problema serioasa.
Cu vajaitul o sa te obișnuiești cu timpul și nu te va mai deranja.

| Idfkap a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar in picior are legătura cu slăbiciunea? O sa merg zilele astea la medic si o sa ii explic, Multumesc enorm, deja am 2 luni de cand am simptome zilnice