| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de vreo 2 saptamani ma doare capul in fiecare zi dar nu e o durere severa deloc deci ma doare 15 minunte apoi ma lasa si se repeta asa toata ziua, e in zoan tamplei din dreapta dar si cumva in partea de sus dreapta si de cand ma doare am si probleme cu vederea, cand ma uit intr-un punct fix 10-15 secunde fara sa clipesc mi se blureaza toata imaginea, apoi isi revine daca mi o mut, m-am gandit ca s-ar putea sa am nevoie de ochelari, mai am si dureri de ochi cateodata si ii simt obositi, dar mi e frica sa nu am ceva mult mai grav neurologic am doar 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca ai probleme cu vederea. Nu ar strica un control oftalmologic.

| dullcat a răspuns:

Buna.E cazul sa mergi urgent la medic, nu este deloc in regula sa mai stai asa.Parintii tai stiu prin ce treci? Daca nu vezi la distanta e usor de intuit ca ai nevoie de ochelari.Sau daca ochii iti sunt foarte obositi dupa ce petreci timp la pc, te doare capul si asa mai departe.Frica nu este justificata deocamdata, asteapta verdictul de la medic.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu ar strica deloc sa mergi tu pana la medicul de familie ca sa iti ofere o parere avizata ca pot fi mai multe motive, nu neaparat ochelari sau ceva grav la care te gandesti tu. Poate fi vorba despre o lipsa de ceva anume in corp sau altceva. Cel mai bine, o vizita la medicul de familie si o sa stie unde sa iti dea o trimitere cu problema asta.

| ioana748 a răspuns:

Ești tânăr și se întâmplă modificări chimice în organism.
Ar trebui niște vitamine și minerale.
Poți merge la un consult oftalmologic sa vezi cum stai cu vederea. Chiar și cele mai slabe dioptrii dau stări asemănătoare cu cele descrise de tine.
De asemenea, cum a specificat un alt user este indicat sa mergi la medicul de familie si sa ți recomande niște analize.
Ai dreptul gratuit la ele căci ești minor.